Silová schopnost (Síla)
- Podrobnosti
- Jiří Formánek
- Vzdělávání trenérů
- Zobrazení: 19240
Velikost svalové kontrakce je dána především příčným průměrem svalu, který je částečně dán dědičně (hyperplazie svalových vláken – zvětšení počtu) ale z větší části jej lze ovlivnit (hypertrofií svalových vláken – zvětšení průřezu vláken). To je důvodem proč se silová schopnost obecně považuje za nejlépe ovlivnitelnou.
Senzitivní období pro rozvoj silových schopností je těsně po dokončení růstového sprintu, tedy přibližně v období adolescence. Velký vliv na výkon má také podíl převládajícího svalového subsystému.
V zásadě rozlišujeme dva druhy svalových vláken:
ST (Slow-Twitch)
Červená pomalá oxidativní vlákna s vysokým aerobním výkonem, tmavě zabarvená s pomalou reakcí na podnět (100 m/s). S malou velikostí neuronů, které ovládají 10-180 vláken.
FT (Fast-Twitch)
Rychlá bílá vlákna s vysokým anaerobním výkonem, zabarvená světle – glykolytická (FTa) nebo šedě – oxidativní (FTb) s rychlou reakcí na podnět (50 m/s). S velkými neurony, které ovládají 300-800 vláken
Formy projevu silových schopností
Režim svalové práce
(a) statický (bez zjevného pohybu)
(b) dynamický (v pohybu)
Svalová kontrakce
(a) izometrická
(b) koncentrická (překonávající)
(c) excentrická (ustupující)
Velikost svalového úsilí
(a) maximální
(b) submaximální
(c) střední
(d) nízká
Provedení
(a) jednorázově
(b) opakovaně
Časové omezení
(a) minimální čas
(b) bez omezení
(c) až do odmítnutí
Zapojení svalstva
(a) lokální (dílčí svalové skupiny)
(b) celostní - většinové
Na stránkách trenérského portálu trenink.com již dříve vyšel komplexně zpracovaný šestidílný [1] [2] [3] [4] [5] [6] seriál Josefa Vrážela, který byl věnován problematice metodiky tréninku a rozvoji jednotlivých typů síly.