Image "Spolupráce mezi asistentem a trenérem jako jeden z hlavních předpokladů úspěšných sportovních výsledků profesionálního fotbalového mužstva"

Podobný pohled na fotbal

Určitě velmi důležitý bod vzájemné spolupráce. Těžko si lze představit dva kolegy, kteří mají zásadně jiný pohled na to jak trénovat, vybírat hráče, hodnotit je, určovat taktiku. Jejich spolupráce může být jen velmi těžko úspěšná. Samozřejmě vzájemná diskuse při řešení jednotlivých problémů je naprosto nutná a prospěšná.

Trenér určuje hlavní směr tréninků, navrhuje a vybírá taktická řešení, vybírá hráče a dobrý asistent musí být schopen pomáhat tato řešení realizovat, doplňovat a diskutovat o jejich vhodnosti, příp. navrhovat i řešení jiná. Zároveň však musí po ukončení vnitřní diskuse tato řešení prosazovat navenek ( k hráčům, členům realizačního týmu, obhajovat před vedením klubu).

Kvalitní mezilidský vztah

Nedomnívám se, že vždy budou spolupracovat nebo úspěšně spolupracují kolegové, kteří mají stejné či podobné vlastnosti, povahu, obecné názory, Přeci jen jde o profesionální spolupráci na určité období a ne vždy to musí být lidé lidově řečeno ze (stejného těsta). Mezi trenéry je někdy velký věkový rozdíl, jiné životní zkušenosti.

Ale určitě jsou věci bez kterých je vzájemná spolupráce velmi složitá:

(1) Vzájemný respekt k práci svého kolegy, respektování ho jako osobnosti i uznání jeho odborných znalostí.

(2) Vzájemná podpora při jednáních s hráči, členy realizačního týmu, vedením klubu, medii atd.

(3) Uznání určitých hodnot se určitě projeví na způsobu vedení mužstva. Může to být diskutabilní otázka, ale je potřeba si uvědomit, že trenéři spolu tráví hodně času (různá soustředění, přípravy atd). V případě, že mají hodně odlišné postoje k životu dojde po určité době k projevům vzájemné netolerance a z toho vyplývá pokles důvěry i ochota ke spolupráci.

Idea společného cíle a způsobu jeho dosažení

Základem je stanovení společného cíle při konkrétním angažmá. Prodiskutovat vlastní postoje a shodnout se na nich. Otevřeně si promluvit o časových horizontech, protože krátkodobý cíl může být stejný, střednědobý podobný, ale dlouhodobý úplně jiný, což souvisí s ambicemi obou trenérů.

Předpokladem úspěchu je pozitivní motivace pro dosažení určitého společného cíle. Cílem je samozřejmě dosáhnout uspokojení určitých vlastních potřeb.

(1) Materiální – Finanční ohodnocení má zásadní vliv pro zabezpečení trenéra. Zároveň je to nesporně ohodnocení jeho práce vedením klubu. Mělo by být závisle na výkonu mužstva , měl by existovat jistý poměr mezi ohodnocením obou trenéru, který odráží podíl zodpovědnosti obou trenérů na výsledcích. Výše odměny může být velmi rozdílná, ale musí uspokojovat a respektovat potřeby obou trenérů.Výše odměny u profesionálního trenéra musí zajistit bezproblémové vystupování na určité spol. úrovni, jinak dochází k jeho degradaci vůči hráčům i společnosti. Dlouhodobě ale nemůže být hlavním motivačním faktorem.

(2) Postavení ve společnosti (ocenění odborné i širší veřejností). Určitě silný motivační impuls pro oba trenéry. Velmi záleží na trenérovi jaký prostor dává svému asistentovi. Oba by měli na začátku angažmá jasně vyjádřit svoje postoje a cíle. Jinak může dojít k nedorozuměním a k narušení vzájemné spolupráce.

(3) Sbírání zkušeností Určitě důležitý motivační faktor pro práci asistenta. Spolupráce se zkušenějším kolegou, jak jedná s hráči, rozvoj jazykových schopností atd. Ale i pro trenéra. Přijímání nových tréninkových metod, vědeckých poznatků, využití technických zařízení a nových pomůcek k tréninku atd.

(4) Seberealizace Měla by být nejdůležitějším cílem trenérské práce. Pocit z toho, že moje práce má smysl, přináší výsledky. Profesně mě posouvá dopředu. Důležitý předpoklad pro velké pracovní nasazení i ochotu pracovat na sobě, dělat něco navíc.

Všechny tyto faktory jsou důležité pro dosažení spol. cíle. Souvisí i s rozdělením kompetencí.

Nicméně pocit seberealizace je z dlouhodobého horizontu klíčový. Dosažení dalších cílů a potřeb je důležité, ale po jejich jistém dosažení a uspokojení dochází k poklesu motivace. Práce trenérů nebo jednoho z nich se stává rutinní, mechanická a v případě , že vlastní uspokojení (seberealizace) dlouhodobě ustoupí jiným cílům (peníze , sláva na to si každý dříve či později zvykne), které nemohou být hlavním motivačním impulsem, trenér ustrne na dosažené pozici.



{comment}