Předzápasové rozcvičení z praxe (AFK Loko Chomutov)
- Podrobnosti
- Radek Nohl
- Zobrazení: 16445
Autorem dnešního článku je Radek Nohl, který sledoval utkání krajského přeboru mužů mezi týmy TJ Soběchleby a AFK Loko Chomutov. Dnešní článek popisuje předzápasové rozcvičení mužstva AFK Loko Chomutov, kde je trenérem Čestmír Řehák, rozcvičení vedl asistent trenéra Lukáš Cejthamr.
Pokud i Vy máte sepsané nebo praktikujete zajímavé rozcvičení nebo jste ho naopak viděli například u soupeře nebo týmu, který jste byli pozorovat, budeme rádi když ho budeme moci na stránkách web magazínu otisknout.
Před každým sportovním utkáním je důležité důkladné před zápasové rozcvičením, jinak tomu není ani u fotbalu. Přináším vám námět možného rozcvičení pro váš tým.
Celková doba průběhu je přibližně 25 až 30 minut.
První část obsahuje jednoduché 150 až 200 metrové vyklusání, poté následují strečinková cvičení, která jsou předcvičována trenérem, anebo si je hráči provádějí podle vlastního uvážení. Tato část je velmi důležitá, aby nedošlo k svalovému zranění při dalším rozcvičení či při utkání samotném. Využívá se několik možností strečinku, u kterých dochází k protažení především svalu lýtkového, stehenního a zad:
(a) Hráč stojí nohama u sebe a rukama se snaží dostat co nejblíže špičkám nohou, složitější možnost tohoto cvičení se nabízí, pokud hráči překříží nohy.
(b) Nohy jsou rozkročené a rukama se musíte přiblížit k zemi, k pravé a levé noze.
(c) Pokud to je možné jednu nohu položíte od výšky přibližně 1 m - 1,5 m vysoko a rukama se snažíte dostat ke špičce dané nohy.
(d) Sednete si do podřepu, nohu vysunete do strany a rukou se dostáváte k noze, další možností tohoto cvičení je, když musíte nechat patu pokrčené nohy na zemi.
(e) Sednete si na zem, obě nohy máte natáhlé, anebo jednu máte pokrčenou, tak že máte patu nohy u kolena a úkolem je opět se co nejvíce přiblížit špičce nohy či nohou.
Následuje pěti minutové rozběhání přes šířku hřiště. Jeden hráč říká pokyny pro ostatní a mělo by docházet především k protažení horní části těla. Pro procvičení trupu a hlavy se využívají pohyby doleva a doprava, případně dopředu a dozadu, rozcvičení rukou - rotace kolem dané osy. Pokud to je možné vše provádějte v běhu.
Po tomto rozběhání se tým rozdělí na dvojice a rozcvičení pokračuje pěti až deseti metrovými cvičeními, které je ohraničené kužely či jinak stanoveno, zaměřující se především na výbušnost a zvýšení aktivity. Toto cvičení se provádí zejména ve sprintu, kdy první půlku hráči provádí jeden úkol a druhou část dokončí sprintem. Na výběr máte z mnoha cvičení například:
1. První část, několik malých krůčků (tzv. zadrobení), poté sprint.
2. Kolena do výšky (tzv. předkopávání), sprint.
3. Patami zakopáváte, sprint.
4. Výskok, 3 m sprint, to samé se opakuje do konce.
5. Simulace souboje - hráči do sebe narazí rameny při výskoku, poté sprint, to lze opakovat po určitém úseku.
6. Přeskakování míčů - po přeskočení míče sprint k dalšímu, vždy přeskok s nohama u sebe.
7. Vše by mělo být zakončeno několika sprinty.
Poslední pěti minutovku před zápasového rozcvičení byste měli hráče nabudit na samotný zápas. Můžete si vybrat z několika možností:
(a) Hráči se rozdělí na dva týmy a přihrávají si míč s maximální možností dvou doteků, po kterých musí následovat vždy přesná přihrávka, pokud tomu tak není, může být přidělen trest.
(b) Další možností je střelba na brankáře či hra tzv. "báčka".
Rozcvičení pro brankáře
Také brankáři se potřebují před každým utkáním důkladně rozcvičit, oproti hráčům v poli se u nich klade větší důraz na práci s míčem. První část je stejná jako u hráčů v poli, mělo by docházet k strečinkovému cvičení, brankář tak vyloučí jakoukoliv možnost vzniku svalového zranění. Následuje samotné rozchytání:
1. Náhradní brankář či trenér kope míč ze vzdálenosti přibližně pěti metrů do náruče, brankář chytá míč do tzv. koše.
2. Brankář leží na zádech a vždy mu házíte míč na levou či pravou stranu, jeho úkolem je vám míč co nejrychleji vrátit.
3. Brankář stojí proti vám ve vzdálenosti asi čtyř až pěti metrů, kopete mu míč dva až tři metry do strany od něj a cílem je, aby vždy skočil po balónu a vrátil ho zpět.
4. Simulace výskoku - z dvou metrů házíte míč do výšky, brankář ho musí chytit ve výskoku, trénování načasování.
5. Centry ze strany hřiště, po kterých opět dochází k trénování správného načasování a výskoku.
6. Výkopy - brankář si trénuje výkopy od brány
7. Rozcvičení brankáře by mělo být zakončeno tak, že na něho budou střílet náhradníci či hráči základní sestavy.
Co říkáte na toto rozcvičení? Jaké používáte Vy? Diskusní fórum
{moscomment}