Vítězslav Lavička: V chůzi obranu soupeře nerozvrátíš
- Podrobnosti
- Zobrazení: 14997
Vítězslav Lavička je dlouholetým hráčem pražské Sparty, který se po konci kariéry dal na trenérskou dráhu. V letech 1995 až 1997 vedl Chrudim ve druhé lize, pak přišel do Sparty. Nejprve dělal asistenta Zdeňkovi Ščasnému, pak Ivanu Haškovi a Jaroslavu Hřebíkovi. Toho v dubnu 2002 vystřídal na místě hlavního kouče, ale k titulu tým nedovedl a musel skončit.
Brzy přesídlil na Žižkov, s nímž vybojoval třetí místo v lize. Přesto byl po šesti kolech v další sezoně propuštěn. V lednu 2004 přijal nabídku na asistenta v Liberci, ač ho do Japonska lákal Ivan Hašek. Po odchodu kouče Grigy v červnu 2005 se Lavička stal hlavním trenérem.
Ve svém volném čase sledujete nižší soutěže?
Ano, snažím se fotbal dělat komplexně, takže ho sleduji nejenom na nejvyšší úrovni.
Určitě vidíte, nebo dám klasický příklad trenér Petržela vytáhl třeba Hartiga z docela nízké soutěže, nebo tady za Liberec hrál jednu dobu Jiří Štajner, který ze Slavie také odešel do nižší soutěže a pak si ho vlastně Liberec zase vytáhl zpět, tzn. řeknu 1.B, 1.A třída, krajský přebor, tyhlety zápasy sledujete, vidíte, kde jsou nedostatky, co byste asi tak těm trenérům poradil, na čem asi mají pracovat?
Neodvážím se, abych jim radil. Já samozřejmě pokud mi to čas dovolí, tak si rád prohlédnu fotbal na téhle úrovni. Pracovat v těchto podmínkách je trenérsky daleko náročnější než třeba na vyšší úrovni, kde máte hráče denně k dispozici.
Jaké dáváte tresty hráčům?
Pokud hráč hrubě poruší disciplínu nebo taktický ůkol, tak ano, ale spíše se snažíme těmto situacím předcházet.
Při vaší práci samozřejmě musíte tyto tréninky obměňovat pro hráče, aby je to bavilo, z čeho vycházíte? Literatura, video ...?
Pokud chcete hráče zaujmout, tak si myslím, že by ty tréninky měly být dostatečně pestré, aby tam nebyla jednotvárnost, samozřejmě se snažíme těch prvků nabrat co nejvíc, snažíme se vybírat vše dostupné, časopisy a materiály tady u nás nejsou dostupné a snažíme se získávat zkušenosti a dobíráme materiály ze zahraničí. Jako ideální můžu uvést měsíčník Fotbal a trénink, a to je nejideálnější pomůcka s návodem. My tady odebíráme i kazety ze zahraničí.
Složení realizačního týmu, zhruba v kolika lidech asi vedete trénink a co to asi tak nějak obnáší?
Tak trénink vedeme společně s mými kolegy - Michal Zach, Josef Petřík, specialista na brankářský trénink Milan Veselý, masér, fyzioterapeut. Vždycky jeden z masérů je přítomen přímo na hřišti, druhý případně zůstává s tím, kdo má zdravotní problémy. Lékařská pomoc v dosahu, tady máme další 2 lékaře, dále máme specialistu na kompenzační protahovací cvičení.
Vkládáte hráčům třeba do tréninku, ať je to v zimě, v hale nebo v tělocvičně, třeba step, aerobik, a takové ty věci?
Tento model používáme v kombinaci se silovým tréninkem. Vždy jeden den má skupina hráčů silový trénink se závažími na strojích, druhá skupina má právě aerobik. A další den je to zase opačně. Máme tuto věc dobře zažitou a máme s ní dobrou zkušenost.
Třeba švihadla nebo takovéto věci na tréninkách používáte?
Švihadla jsou také součástí tréninku, myslím si, že pokud fotbalista chce být dostatečně rychlý a výbušný, že je potřeba, aby měl silné kotníky.
Když máte přípravné období v létě, děláte hodně věci se zátěžemi? Na kotníkách, na zádech, s batohem ...?
Já tuto zkušenost s batohem a ani s něčím podobným nemám. Nepraktikuji to. Vesty vlastně ano. Vesty nepoužíváme, nemám s tím zkušenost. Mám s ní zkušenost samozřejmě z hráčské doby, ale jako trenér to nepoužívám.
Co vám jako hráči vadilo na tréninkách?
Co mi vadilo? Já jsem měl štěstí na dobré trenéry, takže ty tréninky byly dostatečně pestré i zábavné.
Takže běhání a takové ty věci?
Běhání k fotbalu patří, bez běhání nejde hrát fotbal. Jak říká můj trenérský kolega, v chůzi obranu soupeře nerozvrátíš...(smích)
Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů jak ve sportovním, tak i v soukromém životě. {moscomment}