Petr Skála: Jejich lásky s nimi neprobírám ...
- Podrobnosti
- Zobrazení: 15025
Rozhovor probíhal ve velice přátelské atmosféře a proto Kamil Turoň otázky pokládal jen sporadicky, aby se čtenáři dozvěděli co nejvíce a rozhovor tak měl volný průběh.
Velice potěšeni jsme byli vstřícností a taky prostředím rozhovoru, který se odehrával ve velmi krásném areálu Mládežnického centra Dynama České Budějovice a travnaté plochy areálu byly jako na dlani a bylo možno pozorovat českobudějovické talenty přímo z oken kanceláře Petra Skály.
Rozhovor začal Petr Skála, po předchozím neformálním rozhovoru, monologem ...
Bavili jsme se o té přípravě, že vlastně každý trenér má asi své, každý má něco rád, já se přiznám z pozice druholigového brankáře, jinak jsem absolvoval Cheb, byl jsem v Xaverově, v Dukle Praha, Budějovice. Je pravda to, že já nemám rád běhání, já jsem to rád nikdy neměl sám, vím, že je to nutnost, že to je třeba, samozřejmě vychází se z toho, že jaké jsou v současnosti podmínky a ty podmínky prostě u nás tady v Budějovicích jsou špičkové v tom, že umělá tráva, nafukovací hala, která se teď otvírá, samozřejmě vycházím z toho, jaké je přípravné období, třeba to letní přípravní období je krátké, 4 neděle, takže to je všechno zaměřené na práci s míčem, soutěž začíná brzy, teď v zimě máme 9 týdnů přípravu, mám na starosti dorost, takže mám tam týden soustředění, ale to je spíš takové zpestření v rámci té přípravy. Takže pojedeme na Šumavu.
Přiznám se, že všechno bude zaměřeno na práci s míčem, ale samozřejmě jsou tu i vytrvalostní věci, které jsou s tím míčem a že to je bude dost náročné, ale otázka je, aby to ti kluci pochopili a když to pochopí, tak prostě nejsem moc na běhání.
Otázky posilování, si myslím, že když vezmu v potas,že já jsem před tím trénoval Třeboň, která hrálo ČFL divizi, tak že bych udělal 3krát, 4krát nějakou posilovnu, myslím, že větší podstatný efekt je, že je to pravidelně a po menších dávkách, tzn.,že jsem měl určitou řadu posilování. A to jsem dělal 2krát, 3krát týdně, protože to byla otázka břicho, záda, ruce, odrazová síla, kterou jsem dělal pravidelně v celém přípravném období 2krát v týdnu, to posilování jsem po klukách chtěl, aby dělali po každém tréninku, po každém tréninku břicho, záda, ruce a otázka obratnosti si myslím, že jsem to vždycky, samozřejmě musím vycházet z toho, co bylo, takže bych chtěl 2krát, 3krát v týdnu takový krátký trénink, desetiminutový, kotouly, hvězdy, 2krát, 3krát v týdnu to tam zapojovat. To si myslím,že je dost. A když to budou dělat pravidelně, v podstatě ten míč, když udělám nárazově posilovnu, kterou udělám 4krát v rámci možností a pak prostě nic. A odrazovku /odrazovou sílu/, tu se snažím dělat v průběhu každé sezóny, ale říkám, v umíněných dávkách. To jsem tak zažil sám na sobě dávky, že jsem pak nemohl chodit. Takže jako to je otázka, ale miluji fotbalové věci, tzn. práce s míčem, různé formy, teď právě řešíme u toho dorostu věc, a to jsem krátce u mládeže, ale to jsem se i s mými kolegy se o tom bavil, že řadu času věnuji nácviku kombinace po stranách, centry a výsledný efekt zatím žádný v průběhu zápasu.
Střelba..../zamyslí se/, až teď jsme prohráli v Drnovicích poslední kolo, to musím říct, že jsme dostali krásnou branku. To nám to tam uklidil do šibenice, takže v tomhle směru u té mládeže vidím prostě nedostatek. To nám i prokazují zápasy, co sledujeme v televizi.
Můžete specifikovat, je téměř konec listopadu, co konkrétně teď s ligovým dorostem Budějovic děláte? Co obsahují ty tréninky, do kdy asi budete ty tréninky dělat a jak bude potom zhruba probíhat zimní příprava?
Já si myslím, že ta soutěž je dlouhá a jestliže si vezmu, že začala 7. července, v tom je týdenní soustředění, trénovali jsme každý den vlastně a ještě byly dopolední tréninky, takže teď trénujeme do 15. prosince, ale těchto 14 dnů budeme trénovat úterý, středa, čtvrtek s tím, že jsem udělal 2 družstva. Proti sobě a hrají takový dlouhodobý turnaj na šířku hřiště s tím, že já pak vítězné družstvo ocením nějakou cenou a dalších 14 dnů, tj. do 15. prosince budeme trénovat úterý, čtvrtek a samozřejmě máme 2krát týdně saunu a bazén, regeneraci. Mezitím máme 3. prosince halový turnaj, který pořádání ČMFS, kde je nějaké to halové mistrovství republiky, to bude u nás tady na Složišti v nafukovací hale a pak máme ještě takový vložený turnaj, protože tady je řada turnajů, které se dělají,např. už je 22. ročník, Vánočního turnaje v halovém fotbale, kde vlastně od kadetů přes muže až po ten nejstarší dorost každý den, prostě všechny věkové kategorie.
Takže my hrajeme 30.12., hrajeme tenhle turnaj a pak se sejdeme 9. ledna, kdy vlastně začneme přípravu na novou sezónu, kde vlastně 3 neděle budeme trénovat tady v tom našem areálu a pak jedeme na týden na soustředění na Šumavu, vrátíme se a vlastně schází takové 4 neděle, 5 neděl do zahájení soutěže. To si myslím, že je dostatečný prostor, ale pak už to budeme absolvovat tady s tím, že hrajeme zimní přípravy, hrajeme zimní ligu, to je s mužema, kde hraje naše "béčko", které hraje 3. ligu.
V tomto období, řekněme, dnes je 24.11., hrajete tedy jenom víceméně v té hale fotbal?
Ano, půjdeme do haly, samozřejmě tomu předchází to co je důležité, kvalitní rozcvičení, protože jako, to je, ják já říkám: "zraněný fotbalista na dovolenou, smutný fotbalista" to znamená, aby si užili té dovolené, tak musí do ní zdraví. Takže samozřejmě tomu předchází, mám to dané na hodinu, prostě 20 minut rozcvičení, protažení, strečink a pak hrajeme třeba 2krát 15 minut. Myslím si, že tohle jsem praktikoval v Třeboni a myslím si, že ti kluci byli spokojení, že si zahráli, samozřejmě teď od příštího týdne přejdeme do haly a myslím si ,že zároveň užíváme regenerační linky, kterou máme teď na Složišti, tzn. to je sauna i bazén, i maséra, takže si myslím, že to hráči potřebují. Odpočinout si.
Myslíte si, samozřejmě Vy tady trénujete v trošku jiných podmínkách, že toto období je vhodné i pro nižší soutěže? Řekněme okresní přebor, krajský přebor, divize, žákovská a dorosteneckámužstva?
Myslím si, že samozřejmě 3krát v týdnu, já jsem řekl, že to tipuji tak 14dnů, pak dalších 14 dnů bychom chodili 2krát týdně, ale určitě jako jednou, dvakrát v týdnu to určitě neuškodí, spíš to prospěje, protože co vím, tak ti kluci stejnak chodí sami, že si zaplatí halu a chodí si zahrát fotbal, že jsou na to zvyklí a jako přestat úplně něco dělat, já si myslím, že vždycky někdo něco dělá, ale určitě.
Samozřejmě podle možností, kdo o co stojí, tak možnosti jsou, ale jako ty nižší soutěže, protože ono stejně většina z nich něco dělá, že si jde třeba, já nevím, zahrát fotbal nebo si jde zahrát tenis do haly nebo jde na lyže, takovéhle věci, takže si odpočinou a tohle je pro ně takové zpestření.Takže já klukům ted´ v hale do toho fotbálku moc nezasahuji, ale zase to nesmí flákat vyloženě, protože, aby tam někdo chodil,tak to si myslím je to od toho hráče zbytečné, ale jinak jako mají ode mě dá se říci klid, protože jsem tam jenom jako dozor.
V zimní přípravě s dorostem, to je vlastně moje první zimní příprava, protože já jsem do té doby trénovat muže, krátce jsem působil u ligového mužstva jako asistent Dynamo České Budějovice, ale to už asi 6 let zpátky. Já vycházím z toho, že vlastně to, co já mám dorosty, tak já už v nich vidím chlapy, oni jsou to defacto chlapi, oni se mě nebudou ptát na lásky.
To jsou chlapi, tzn., že vlastně mým úkolem je zaprvé zachránit tady ligu a připravit je hlavně pro klub, tzn. kdyby mě všichni přišli do "A" mužstva, tak by to bylo nejlepší, co může být, to samozřejmě nejde, to je takové... /zamyslí se/ byl by to takový sen...
Ale zpět k té přípravě. Budu vycházet z toho, co mám k dispozici. Jestliže budu mít k dispozici nafukovací halu, budu mít k dispozici umělou trávu, tzn., že skoro každý den můžu mít tuhle věc v rámci přípravy, protože my budeme trénovat každý den od pondělka do pátku. To musím říci, že jsem trénoval přípravy, když jsem trénoval divizi Třeboň, první 3 neděle, 4 neděle jsem trénoval od pondělka do pátku, protože tady třeba mám přípravu Třeboně z roku jaro 2004 a my jsme vlastně absolvovali bez přátelských utkání a bez mistrovských zápasů 94 tréninků.
Tohle je každý trénink co jsem měl/ a ukazuje pečlivě vedené deníky tréninkových jednotek asi 3 roky zpět/, ale říkám, vycházím z toho, co je, tzn. my máme udělané dorosty, budeme využívat také metodu "spinnink", tzn., v začátku zaměření do vytrvalosti a jednou týdně budeme mít aerobik. To bude určitě v lednu, začátek února stoprocentně. Tzn. to jsou 2 tréninkové jednotky, zbývájí mě vlastně 3 tréninkové jednotky a jestli to bude kombinace 2krát týdně umělá tráva, jednou hala nebo obráceně, to už je jedno, ale budu chodit ven samozřejmě minimálně jednou nebo 2krát do haly, to už je jedno a tam bych se zaměřil na tyto věci, protože budu chtít stoprocentně, jak už jsem říkal obratnost, jednou týdně minimálně, 2krát ten desetiminutový blok prostě krátkou obratnost, kotouly a aspoň různé přemety a takovéto věci absolvovat, ale bude to zaměřené na tu herní část, tzn. práce s míčem.
A hlavně co mám rád, práce s míčem pod tlakem, tzn. jestli jsou to cvičení 3 na 3, 4 na 4, 5 na 5, na počet omezených dotyků, a to se přiznám, že bude nutnost přesvědčit ty kluky o té správnosti... to je ten zápas, ve své podstatě to je práce s míčem pod tlakem. Technika, nákop, samozřejmě se budu taky věnovat, , protože ta hala má rozměry 35x70 m., takže i kombinace střelba a rozvoj rychlosti od prvního týdne.
Protože si pamatuji , když jsem trénoval jako hráč, tak prostě jsme to dělali 14 dnů před sezónou a od začátku ty rychlé nohy, rychlá cvičení, určitě každý týden,tak i něco z tohoto poznatku bych chtěl využít. Nejdůležitější je ale práce s míčem pod tlakem. Jestli to je 3 na 3, protože to když se jim dá, tak je to vlastně vytrvalostní cvičení v nějaké intenzitě a jako máme tu možnost od různých sporttestů, jestli je to do počítače, tak podle toho taky prostě dávám klukům takovéhle věci.
Když jsem to dělal v Třeboni, tak to bylo amatérské, když jsem to měřil na krku, ale měl jsem je rozdělené třeba na dvě, na tři skupiny, protože ty kluky jsem znal a věděl jsem, že tenhle je vytrvalostnější, tenhle je rychlostní, tak toho jsem nehonil, protože za stejný čas každý uběhne něco jiného při stejné tepové frekvenci. Z toho jsem vycházel, protože, a pak samozřejmě sleduji každou tuto přípravu tak, že sleduji, jestli odejdeme vlastně fyzicky vůči tomu "mančaftu", jestli mi rozumíte, v té sezóně a pak si říkám a zatím jsem neměl takový pocit, že bychom vyloženě odešli.
Provádíte na začátku tohoto období Cooperův test?
Cooperův test, otázka Cooperům test, nevím, já jsem dělal v Třeboni test, to bylo když jsem nastoupil, to znamená že to je terénní test, běh na 2 km maximálně a podle času vlastně je to v porovnání se spotřebou kyslíku. K zimní přípravě o tom, běhání, já nejsem zástupce toho, aby uběhl 12 km nebo 15 km, ale začínal jsem vlastně s tím, že za tréninkovou jednotku to u mě bylo maximálně do 6 km. 5-6 km, 2krát 20 minut, pak třeba 2krát, 3krát 15 minut, 3krát 10 minut, 3krát 12 minut, prostě při té tepové frekvenci...., pak samozřejmě jdu do té intenzity, do té rychlostní vytrvalosti, tzn., že jsem přešel třeba na 5krát 1 km, ale jiné časy, měl jsem i rozdělené skupiny, třeba do dvou skupin v rámci amatérských podmínek, tzn., že si kluci měřili tepovou frekvenci sami, věděl jsem, že jsou tam kluci, kteří prostě nejsou vytrvalostní typy, měl jsem tam kluka, kterému jsem řekl, přijď klidně až v březnu, nebo hraj s míčem jenom, protože ten když se mi rozběhl, tak ten konkuroval profesionálním běžcům. Ten to prostě měl vrozené, tu vytrvalost, to běhání, zase měl problémy s hlavičkováním, s míčem, to je zákonité, takže pak jsem se snažil dělat třeba 5krát 1 km, pak jsem přešel třeba na 6krát 800 m nebo 8krát 600 m, ale to už bylo takové finále a samozřejmě to byl vždycky jeden trénink, ale nebylo to delší než 60 minut.
S kvalitním rozcvičením určité časy, zkoušel jsem tepovou frekvenci, protože já si myslím, že to je takový ten základ a pak samozřejmě od prvního týdne přípravy, samozřejmě v teplém prostředí, to je důležité u té rychlosti, rozvoj rychlosti, to znám z haly.
Co děláte v té hale konkrétně?
Jak už jsme se bavili o těch bězích, o tom běhání, samozřejmě zaprvé, když jsem dělal rychlost, tak to bylo v té hale, jinak v té hale, kde jsem byl zaměřený, protože je zase škoda dělat kruhové tréninky na sílu, po každém tréninku, tzn., od pondělka do pátku kluci posilovali břicho, záda, ruce, v jedné sérii břicho 20krát, záda 10, ruce 15 kliků, a to 3krát a odrazovou sílu jsem dělal v tělocvičně a to bylo vždy v úterý a ve čtvrtek s tím, že vlastně dělali max. kolem 25 přeskoků. To byla otázka vlastně té síly a té odrazové síly a obratnost jsem měl vždy jednou týdně takový blok 10-12 minutový, tzn., že tam bylo 6 žíněnek za sebou, 2 družstva a dělaly kotouly, přeskoky, hvězdy, ze stojky do kotoulu nebo dole na břicho takovou kolébku a to jsme absolvovali vlastně celý leden.
To posilování jsem chtěl, aby dělali i v sezóně, to břicho, záda, ruce, protože rychlosti se odvíjí od toho, jaký já mám, nejen jak jsem na tom i fyzicky, ale i břišní svaly, zádové svalstvo, nehledě na to, že záda trpí hrozně tím naším sportem a musím říct, že jsem takhle tuto přípravu dělal vlastně 3krát, 4krát zimní a i ty běhy a neměl jsem pocit, že by v jarní soutěži nás někdo fyzicky přehrál od 70.minuty. Mohu vzpomenout Klatovy, kdy jsme v 75. minutě prohrávali . 3:0 a nakonec v Klatovech jsem uhráli 3:3, takže jako neměl jsem pocit, že bychom odešli fyzicky vůči soupeři, když jsme tohle absolvovali.
Musím říci, že teď jsou jiné i podmínky, ale říkám v té době, třeba minulý rok byla situace taková, že bylo do konce února, do začátku března, se nedalo trénovat venku, takže to je taky těžké, ale ta situace se lepší.
Věci, které jste praktikoval v divizním "mančaftu" budete de facto praktikovat u mládežnických mužstev, tzn., dorostenci, kteří působí ve vašem oddílu jsou určitě srovnatelní a použitelní v divizní soutěži?
Zapomněl jsem říci, vlastně než jsem šel k tomu dorostu, tak jsem ľ roku trénoval "béčko" Dynama, tzn. to jsou bývalí dorostenci Dynama, ti hrají 3. ligu, tzn., to byla ta sezóna roku 2004-2005. Já jsem od října minulého roku vlastně do léta 2005 trénoval, ale ten kdo absolvuje Dynamo nebo podle mě v jakémkoliv středisku centra mládeže, tzn. že tu je od začátku a dostane se až do toho dorazového dorostu, v tomhle případě to je tam 19-ctka, ti kluci, kteří hrají nejvyšší soutěž dorostu, tak si myslím, že stoprocentně by měli hrát špičku kraje, na to musí mít určitě, protože jsou naučeni trénovat, ví co a jak, návyky, takovéhle věci, jsou zvyklí trénovat.... Jako co mám zatím zkušenost, tak všichni kluci se uplatní v kraji a i v divizi. Samozřejmě je otázka, že hned nemusí být oporami, ale za čas se prosadí a to je i pro ně příjemná změna,změna velká, přijít mezi mezi ty muže. Takže určitě.
{moscomment}