Recenze: Trénink pod kontrolou
- Podrobnosti
- Jiří Formánek
- Zobrazení: 19848
Publikace má hned tři autory - Georg Neumann, Arndt Pfutzner a Kuno Hottenrott vydali tuto knihu v Německu v roce 2000 pod originálním názvem Alles unter Kontrolle a tato kniha se nejen na německém trhu stala bestsellerem a pilířům literatury o vytrvalostním tréninku.
Dočkala se několika upravených a přepracovaných vydání, řady dotisku a to i v České republice, kde dotisk byl proveden v průběhu jara tohoto roku.
Komu je tato publikace určena?
Kniha má název Trénink pod kontrolou a v podtitulu pak metody, kontrola a vyhodnocení vytrvalostního tréninku a jak již bylo zmíněno v úvodu, tak tato publikace není primárně zaměřena na trenéry nebo hráče fotbalu, ale především trenérům a hráčům vytrvalostních sportů jako je běh, cyklistika, plavání nebo třeba stále více rozšířené in-line bruslení.
Pokud jsem hovořil o trenérech a hráčích, pak jsem neměl na mysli pouze ty profesionální a vrcholové, ale naopak všechny, počínaje těmi na výkonnostní úrovni až po ty na úrovni rekreační.
Největší nedostatek totiž autoři knihy vidí v rozdílných a nedostatečných kvalifikačních předpokladech trenérů a zodpovědných pracovníků, především na nižších úrovních.
Autoři se domnívají, že sportovní věda by neměla sloužit pouze špičkovým sportovcům, ale každý sportovec má právo vědět jak nejlépe připravit, plánovat a realizovat svoji sportovní přípravu.
Pro trenéry fotbalu tato publikace obsahuje řadu zajímavých informací, často rozšiřujících jejich znalosti v oblastech, které v "čistě" fotbalových publikacích stojí tak trochu stranou a není jim věnována dostatečná pozornost. Na druhou stranu je třeba mít na zřeteli, že fotbal není klasickým vytrvalostním sportem a proto je třeba poznatky z této knihy citlivě implementovat do tréninkového procesu fotbalových týmů.
Obsah a dělení knihy
Kniha je rozdělena na dvanáct (12) hlavních kapitol, které jsou dle potřeby rozděleny na další kapitoly a podkapitoly, tak jak to vyžaduje popisovaný obsah. Publikace, přestože je až na obálku v černobílé variantě, velmi přehledná, dobře strukturovaná a je doplněna o velké množství názorných fotografií, vypovídajících grafů a srovnávacích tabulek. Celekm 180 stran nabízí nepřeberné množství informací, které se snaží být především srozumitelné a to nejen odborníkům, ale laikům.
V recenzi upozorníme především na hlavní kapitoly knihy a drobnosti, které mě v knize zaujaly.
Zatěžovatelnost organismu a sportovní trénink
Je první kapitolou publikace, která byla doplněna až v průběhu upravovaných vydání, upozorňuje na rozdíl v tréninku dětí, mládeže a dospělých, nastavuje mantinely a rozlišuje mezi rekreačním, výkonnostním a profesionálním sportem a věnuje se v jedné ze svých podkapitol i problematice tréninku seniorů.
Tréninková adaptace
Na šesti stranách této kapitoly jsou podrobně popsány principy zatěžování organismu sportovce, stejně tak i tři hlavní fáze adaptace a čtyři různé stupně adaptace.
Struktura výkonu
Obsahuje v případě běhu rozdělení obecného pojmu vytrvalosti na vytrvalost krátko, středně a dlouhodobou vytrvalost, v přehledné tabulce jsou k jednotlivým typům přiřazeny odpovídající hodnoty u parametrů například srdeční frekvence, spotřeba kyslíku, způsob získávání energie, energetická spotřeba, odpovídající čas a uběhnutá vzdálenost, ale třeba i obsah laktátu v krvi.
Vedle běhu jsou tyto hodnoty zobrazeny i pro cyklistiku, plavání, triatlon, běh na lyžích nebo in-line bruslení.
Stavba sportovní výkonnosti
Čtvrtá kapitola dává návod, jak stanovit výkonnostní a tréninkové cíle pro různé kategorie sportovců, jak rozvíjet kondiční schopnosti a jaká existuje metodika rozvoje schopností. V podkapitole metodiky se autoří věnují pojmům jako jsou objem tréninku, intenzita tréninku a četnost tréninku.
Plánování a stavba tréninku
V této kapitole je podrobně popsána struktura tréninkového procesu, periodizace a cyklická stavba. Čtenáři se mají možnost seznámit s pojmy víceletý cyklus, makrocyklus, mezocyklus, mikrocyklus a denní cyklus. Dále jsou zde nastíněny základní tréninkové principy, které je třeba dodržovat i na těch nejnižších výkonnostních úrovních.
Základy řízení tréninku
Popisuje řízení tréninku, což velmi výrazně ovlivňuje o účinnosti tréninkového konceptu, který který trenér prosazuje, vedle komplexního řízení tréninku je kapitola zaměřena i na plánování výkonnosti a tréninku a následně na výkonnostní diagnostiku a rozbor závodu. Následuje analýza tréninku a tréninková zpětná vazby.
Biologické veličiny pro řízení tréninku
Tyto veličiny mají pro řízení tréninku rozhodující význam, patří mezi ně srdeční frekvence a její růst při zatížení, reakce na dlouhodobé vytrvalostní zatížení a brát v potaz je třeba i faktory ovlivňující srdeční frekvenci.
Zcela zvláštní kapitolou je laktát, což je konečný produkt anearobního metabolismu, srozumitelně je popsáno laboratorní měření laktátu a řízení zatížení v závislosti na množství laktátu v krvi.
Pominout nelze ani spotřebu kyslíku, která má mezi veličinami výsadní postavení. Společně se spotřebou energie jsou limitujícím faktorem výkonu sportovce.
Výkonnostní a fitness testy
Kapitola popisuje v úvodu všeobecné zásady a principy testů. Rozebrány jsou tu dva laboratorní testy - test na běžeckém pásu a cykloergometrie. V terénních testech je popis chodeckého testu, běžeckého testu v terénu, Concocniho testu a další.
Diagnostika s měřením srdeční frekvence
Měření srdeční frekvence hraje v tréninkovém procesu důležitou roli, což velice usnadňuje práce se sportesterem. Následuje metodika zatěžování a tréninkové formy - souvislý trénink, intervalový trénink, opakovaný trénink ...
Únava, chyby v tréninku a přetrénování
Kapitola popisuje velice zajímavou a často opomíjenou problematiku chyb v tréninku, případně únavy z tréninku. Popisuje příznaky přetrénování z několika pohledů (v tréninku, mimo trénink, zdravotní stav, ...) Zobrazen je časový průběh regenerace po sporotvním zatížení, hodnoty však je třeba individualizovat.
Závěrečné dvě kapitoly
Předposlední kapitola Komplexní výkonnostní diagnostika popisuje soubor odborných vyšetření pro jednotlivá sportovní odvětví. Poslední kapitola Metodické a fyziologické výkonnostní rezervy nabízí možné varianty a hledá nové tréninkové podněty jako je například trénink v jiném klimatu, trénink ve vysokohorských nadmořských výškách, crosstraining, příjem energie a tekutin během zatížení.
Závěr
Cílem této knihy, která už na první pohled není určena pouze fotbalovým trenérům, je maximální snaha o srozumitelnost popisované problematiky, která ne vždy je jednoduchá. snahou bylo přinést poutavé čtení, které doplní chybějící znalosti z problematiky metodiky, kontroly a vyhodnocení vytrvalostního tréninku.
Vedle vytrvalostního tréninku kniha obsahuje i vysvětlení a pochopení řady obecných pojmů, které někdy může činit problémy. Celá publikace je doplněna o vysvětlující fotografie, grafy a tabulky.
Pokud nejste rozhodnutí tuto knihu si koupit, pak minimálně zapůjčení vřele doporučuji.
Knihu k recenzi za nakladatelství Grada Publising laskavě poskytla RNDr. Ivana Kočí
{moscomment}