Image Úterní odpoledne na stránkách trenérského internetového magazínu trenink.com, bude patřit premiérové desáté části seriálu autora Milana Holuba, který si již dříve pro čtenáře připravil úspěšný článek Americké léto - pro ty, kteří chtějí trénovat mládež v USA.

Desátá část seriálu popsuje základní pravidla v procesu budování profesionálního týmu, jaké jsou základní kameny této práce, jak přistupovat k mladým hráčům, jak naopak krotit hvězdy a jak systematicky postupovat.

Dnešní článek navazuje na předchozí sedmý, osmý a devátý [7] [8] [9] díl.

Vrcholový fotbal se nachází v jakési přechodové fázi. Mužstva vesměs kvalitně zvládají defenzivní stránku týmové taktiky, ale stále je před nimi hodně práce při řešení úkolů v přípravné a útočné fázi. To je zřejmé, když se potkají mužstva z různých fotbalových škol. Například mužstva z Britských ostrovů se svým rychlým fotbalem a omezenou přípravnou fází mají, vzhledem k nedostatečné poziční hře, velké problémy, když přijedou na kontinent a musí hrát proti špičkovým evropským mužstvům.

Z tohoto důvodu musely velké kluby jako Man United, Arsenal, Chelsea či Rangers a Celtic Glasgow změnit svůj herní styl. K tomu přizvali zkušené kouče z kontinentální Evropy, kteří měli zkušenosti s týmově-taktickými aspekty hry. Tito trenéři posilovali svá mužstva vhodnými typy hráčů z nichž mnozí byli cizinci a tento proces v současné době stále pokračuje.

Změna herního stylu je velice obtížná. Vyžaduje mnoho nového od hráčů, kteří od dětství vyrůstali v odlišném fotbalovém prostředí. Holandský styl hry klade úplně jiné požadavky na hráče, než tomu je v jiných fotbalových školách. Ke hře s pouhými třemi obránci potřebujete hráče schopné hrát jeden na jednoho a zároveň hráče schopné správně vykrývat prostor. Rovněž tak výchova vhodných typů křídelních útočníků vyžaduje specifické postupy během přípravy v mládežnických kategoriích.

Pochopitelně, že existují hráči, kteří díky svým nezměrným kvalitám, obstojí v jakémkoliv fotbalovém prostředí. Tito jedinci, ale jsou výjimkou potvrzující pravidlo a stále musím tvrdit, že správně nastavený a fungující systém výchovy mládeže je nezbytný pro rozvoj specifického stylu hry prvního mužstva.

Základní kameny procesu výstavby týmu

- Stálý pozitivní přístup přispívá ke zvyšování taktické týmové vyspělosti a její udržení na požadované úrovni.
- Vedení klubu a realizační tým musí plně podporovat trenéra, který musí mít jasnou představu o tom co a jak chce tým naučit.
- Hráči na odpovídající úrovni se schopnostmi správně řešit neustále se měnící situace na hřišti.
- Styl hry uzpůsobený celkovému rozestavení mužstva s všeobecnými a specifickými pravidly celkové organizace hry a se snahou o jejich dokonalé provedení.
- Tréninkové aktivity zaměřené na rozvoj potřebné techniky se zřetelem na jednotlivé věkové kategorie.
- Tréninkové aktivity spojující rozvoj potřebných technických dovedností s rozvojem týmové taktiky.
- Výkon mužstva v zápase musí vycházet z určeného taktického základu.
- Všechna mládežnická mužstva musí v každém zápase usilovat o vítězství, o přehrání soupeře, o úspěch.
- Se zvyšující se úrovní se zvyšuje požadavek na úspěch a ten je stálou motivací.
- Trenér musí sledovat novinky ve vývoji.
- Taktická vyspělost klíčového hráče.

Budování týmu je nástrojem, který trenér používá k dosažení požadovaného herního projevu za účelem dosažení úspěchu. Celková a zápasová koncepce je vlastně teoretickou stránkou procesu budování týmu. Samotný herní styl je potom přenesením této představy na trávník.

Rozborem této celkové koncepce získáme několik důležitých prvků:

- Organizace týmu
- Úkoly a funkce v rámci organizace týmu
- Postupy při plnění úkolů a funkcí v obranné, přípravné a útočné fázi
- Taktické varianty základního stylu hry a schopnost přizpůsobit se novým situacím v průběhu zápasu.

Načrtnout jasná a smysluplná pravidla týmové taktiky v rámci procesu budování týmu není snadné. Trenér vždy musí jasně formulovat základní představy, ze kterých bude vycházet. Pevně věřím, že trenér při procesu budování týmu musí stát za svými názory i v případě, že výsledek zápasu nemusí vyznět v jeho prospěch.

Hráči rychle poznají, když trenér nevěří tomu co říká. Tím se ztrácí trenérova důvěryhodnost, která je jeho největším bohatstvím. Trenér může mít pochybnosti, ale nesmí je dávat najevo. Na druhé straně je užitečné konzultovat některé názory s klíčovými hráči. Špičkoví fotbalisté chtějí vyjádřit svůj názor a je nutné s nimi komunikovat. Při tom, ale musí být zachovaná jasná hierarchie.

Trenér má na výběr nespočet taktických variant, ze kterých, ale může zvolit jen ty, které jeho hráči dokáží v praxi realizovat.

Mladí hráči

Při práci v mládežnických týmech dáváme přednost rozvoji individuálních schopností jednotlivých hráčů před záležitostmi týmové taktiky, protože rozvoj kvality jednotlivců je důležitější než výsledky jednotlivých zápasů. Ve věkových kategoriích do čtrnácti let se týmové taktice věnujeme pouze okrajově, ale po té se jedná o cílený a uvědomělý proces s vyšším důrazem ve věkové kategorii sedmnácti a osmnáctiletých s tím, že i k tomuto pravidlu se jistě najde i mnoho vyjímek.

Přechodem do mužstva dospělých se hráč rychle naučí, že výsledky jsou jediné na čem záleží. Z psychického hlediska se jedná o obtížný přechod. Jen někteří mladíci získají místo v základní sestavě. Většina hráčů dozrává na lavičce prvního mužstva nebo v zápasech rezervy. Tito hráči potřebují, aby se jim trenér hodně věnoval. Pro tuto věkovou skupinou je v Holandsku velkou nevýhodou, že neexistují žádné pravidelné soutěže "juniorek", kde by každý víkend mohli hráči prokazovat své kvality. Soutěž rezervních týmu profesionálních klubů nesplňuje potřebné požadavky.

Všichni osmnáctiletí fotbalisté musí dostat co nejvíce příležitostí k prokázání svých tvůrčích schopností a tím optimálně rozvíjet svůj talent. Hráčova tvořivost, ale musí mít jisté hranice. Těmi jsou stanovená pravidla týmové taktiky. Ty jsou předpokladem k vítězství týmu a toho může být dosaženo pokud je hráč na zápas mentálně připravený.

Špičkoví hráči

Špičkovým hráčům nestačí všeobecně pojatá pravidla týmové taktiky. Se zvětšující se úrovní hry se zvyšuje požadavek na správné provedení jednotlivých maličkostí v oblasti týmové taktiky. Obzvláště důležité jsou detaily v poziční a kombinační hře. Pouhý metr doleva či doprava, lepší předvídavost, načasování, komunikace… To samo klade vyšší nároky na přístup hráčů a jejich ochotu vylepšovat tyto maličkosti. Na vrcholové úrovni je každé drobné zlepšení výsledkem koncentrovaného duševního úsilí a to především při přístupu k procesu budování týmu.

Není vůbec snadné vysvětlit hráčům detaily týmové taktiky, tak aby je opravdu pochopili a přijali za své. Zápasové situace musíte přenést do tréninku a vysvětlit je v rámci stanovených taktických zásad. To musíte udělat, takovým způsobem, aby jste následně mohli tréninkové řešení použít v zápase. Říkám tomu simulace zápasové reality v tréninkové jednotce. Všichni znají různé způsoby, jak udržet hráče při tréninku v pohybu, ale jen málokdy si hráč po tréninku uvědomuje, jak jsou činnosti z tréninku bezprostředně uplatnitelné v zápasové realitě. Takový trénink je jen mrhání časem a energií. Hráč při zápase musí vstupovat do situací, které zná z tréninku. Při tréninku a v přípravných zápasech musí špičkoví hráči sami řídit dění na hřišti a zlepšovat detaily v provádění jednotlivých činností.

Systematická práce

Pro mnohé trenéry je obtížné s týmem pracovat systematicky. Často se řídí jen svou intuicí a případně vlastními hráčskými zkušenostmi. Dříve to možná stačilo. V předchozích kapitolách jsem se zmínil o tom, že fotbal v uplynulých letech prodělal mnoho zásadních změn. Tento vývoj má následky pro trenéra a jeho mužstvo. Kdo chce zůstat ve špičce, ten musí systematicky pracovat na zlepšování aspektů týmové taktiky. K tomu trenér potřebuje teoretické znalosti týkající se procesu budování týmu.

Shrnul jsem základní pravidla procesu budování týmu do několika zásadních bodů, podle kterých se tato záležitost vyučovala v trenérských kurzech pro profesionální trenéry v Holandsku

Zde je základní rozdělení:

- Organizace (z taktického hlediska)
- Strategie (všeobecná taktika)
- Taktika (specifická taktika)

V příštích kapitolách se budu věnovat jednotlivým bodům a sami trenéři se mohou rozhodnout co je pro ně důležité. Pár maličkostí zde mohou najít zkušení trenéři, kteří již mají své vlastní zkušenosti s procesem budování týmu. Mladí a začínající trenéři a účastníci trenérských kurzů zde mohou získat základy pro svou další každodenní činnost.

{moscomment}