Fyziologie
- Podrobnosti
- Administrator
- Medicína
- Zobrazení: 8251
MOTUS Kinesiology Taping přináší dlouholeté klinické zkušenosti a vědecké poznatky v praxi. Tato moderní metoda kinesiologického tapování je založena na nejnovějších poznatcích o mechanotransdukci a "buněčné signalizaci".
Jedná se o intenzivní dvoudenní kurz (24.11. -25. 11. 2012) zaměřený zejména na praktickou aplikaci tapu. Zároveň přináší řadu teoretických poznatků o funkci a účinku kinesiotapu.
Kurz je určen pro fyzioterapeuty, lékaře, maséry, fotbalové trenéry a pro studenty těchto oborů po absolvování předmětu anatomie.
- Podrobnosti
- David Seidenglanz
- Medicína
- Zobrazení: 16165
"V tomto článku se pokusím čtenářům kromě vysvětlení známých a ustálených pojmů, také nahlédnout na fyziologii výživy z hlediska mozkové činnosti a na závěr si zkusíme na příkladech ukázat, jak by měl vypadat jídelníček sportovce," říká autor článku David Seidenglanz, trenér mládeže FK Úsov.
Na úvod je dobré vysvětlit, co vlastně člověka nutí potravu přijmout. Tak jako všechny činnosti v lidském těla, tak i řízení příjmu potravy má pod svým patronátem mozek.
- Podrobnosti
- David Seidenglanz
- Medicína
- Zobrazení: 15255
Úloha kostí v těle je bezpochyby velmi důležitá a všem známá. "V dnešním článku se ovšem pokusím Vám čtenářům odkrýt některá temná zákoutí této velmi tvrdé lidské tkáně, o kterých jste zatím nevěděli. Budeme si detailně všímat stavby kostí, charakteristických hormonů působících v kostní tkání a také například toho, co stojí za zlomeninami v dětském a starším věku," říká autor dnešního příspěvku David Seidenglanz, trenér mládeže FK Úsov.
Na úvod je třeba vysvětlit, že kosti neslouží pouze jako opora pro kosterní svaly, tedy jako místo úponu svalových šlach. Této funkci se minimálně vyrovná další významná vlastnost kostní tkáně.
- Podrobnosti
- David Seidenglanz
- Medicína
- Zobrazení: 17118
"O tomto tématu se na stránkách portálu fotbalových www.trenink.com bavíme proto, že největším producentem tepla v organismu jsou svaly, respektive svalová práce," říká autor dnešního příspěvku David Seidenglanz, trenér mládeže FK Úsov.
Ideální tělesná teplota se pohybuje v rozmezí od 36 do 37 oC. Tyto hodnoty lze ovšem naměřit pouze v oblasti tzv. tělesného jádra, neboli uvnitř těla. Existuje tak velmi velká teplotní diferenciace mezi povrchem těla a teplotou vnitřních orgánů. Jistě každý si již někdy všiml, že teplota na prstech nohy či ruky rozhodně neodpovídá právě teplotě kolem 37 oC.
- Podrobnosti
- David Seidenglanz
- Medicína
- Zobrazení: 16688
Třetí část seriálu má název Dýchání při zátěži a opět je z oblasti Fyziologie. Navazuje na první Svalová práce i druhý díl seriálu Srdeční činnost a krevní oběh při námaze.
"Cílem třetího dílu sportovní fyziologie není detailně popsat a interpretovat výsledky každého jednotlivého testu, ale umožní Vám nahlédnout pod pokličku dýchacím pochodům, které se v těle při zátěži odehrávají," říká autor dnešního příspěvku David Seidenglanz, trenér mládeže FK Úsov.
- Podrobnosti
- David Seidenglanz
- Medicína
- Zobrazení: 36647
Druhé pokračování seriálu Srdeční činnost a krevní oběh při námaze z oblasti Fyziologie navazuje na první díl Svalová práce. V dnešní části se dozvíte co to je srdeční minutový výdej a zda je možné, aby průtok krve svalem byl až dvacetpět litrů za minutu?
Srdce se jako dutý orgán skládá ze dvou síní a stejného počtu komor. Tyto prostory jsou odděleny přepážkou, která tak rozděluje srdce na pravou a levou část. Výsledkem srdeční práce je vypuzení krve do systémového a plicního oběhu.
- Podrobnosti
- David Seidenglanz
- Medicína
- Zobrazení: 19351
V těle člověka se nachází asi šest set různých svalů, ovšem ne všechny slouží k takzvané lokomoci, neboli pohybu. V dnešním článku se pokusím čtenářům portálu fotbalových trenérů trenink.com vysvětlit činnost příčně pruhovaných svalů a jejich interakci s ostatními částmi těla," říká autor dnešního článku David Seidenglanz.
Dnešní první dil seriálu Svalová práce z oblasti Fyziologie je prvním z celé řady, které v následujících týdnech vyjdou na těchto stránkách. Věnovat se budeme například dýchání při zátěži nebo také doporučeným denním dávkám jednotlivých složek potravy.