Image Po několika dotazech a řadě připomínek si trenér a autor Josef Vrážel připravil pro čtenáře trenérského portálu trenink.com právě v těchto dnech tolik žádané téma, kterým je - Manipulace se zatížením.

V tomto období jsou velmi aktuální otázky kondiční přípravy hráčů. Mnozí trenéři již mají zažité a léty vyzkoušené modely letní přípravy. Začínající trenéři si teprve takové modely vytvářejí. Zejména v začátcích trenérské dráhy mají mnozí trenéři problém určit v jakých dávkách by měli tu kterou kondiční schopnost trénovat.

Důležitá pomůcka pro určení dávkování při sestavování kondičního tréninků je tabulka manipulace se zatížením dle Foxe. Podle této užitečné pomůcky si mohou trenéři snadno určit počty sérií, počty opakování v sérii, poměr zatížení k odpočinku.

Důležité je si uvědomit, že zejména u mládeže se obecně nedoporučuje trénink v laktátové zóně.

Tabulka manipulace se zátěží dle Foxe je obsáhlá a při zobrazení na této stránce by byla nečitelná, tak jsme ji převedli do souboru pdf, který si můžete stáhnout v sekci download nebo přímo otevřít v novém okně prohlížeče kliknutím [zde]

Práce s tabulkou je pak velmi jednoduchá.

Nejprve si stanovíme cíl tréninkové jednotky, podle něj si určíme délku běžeckého úseku. A podle tabulky si určíme dobu zatížení, počty opakování a počet sérií.

Příklad

V tréninkové jednotce chceme rozvíjet střednědobou (smíšenou) vytrvalost a máme k dispozici celou plochu hřiště.

Znázorněný běžecký úsek má přibližně 400 m.

Podle tabulky si tedy určíme následující parametry.
Délka běžeckého úseku: 800 metrů (2 kruhy)
Doba zatížení: do 3 minut
Počet sérií: 2
Počet opakování v sérii: 3
Interval odpočinku mezi opakováními: 4´30´´ - práce s míčem mírné intenzity

Interval odpočinku mezi sériemi: 8-10 minut - Práce s míčem mírné intenzity



{comment}