Běžecká abecedaBěžecká abeceda by měla být součástí prakticky každé úvodní části tréninkové jednotky, ve které se hráči připravují na průběh hlavní části tréninkové jednotky. Obvykle jednotka začíná pohybem, respektive cvičením s nízkou intenzitou,tak aby došlo zahřátí svalů, aby svaly začaly být zásobovány kyslíkem a živinami, současně se zvyšuje funkce vnitřních orgánů.

Po funkčním zapracování svalů, vnitřních orgánů a kloubů je důležité - především z hlediska prevence zranění - svaly protáhnout pomocí strečinkových cvičení.

Závěrem rozcvičení přijd ena řadu běžecká abeceda, během které jde především o rytmizaci, koordinaci a přípravu kotníků, kolen a kyčlí na sportovní výkon.

Běžecku abecedu chápeme jako speciální speciální běžecká cvičení, které ve svém tréninku využívají jak hráči mládežnickch týmů, tak profesionální hráči světové úrovně.

 

Chceš podpořit www.trenink.com? Odebírej kanál YouTube

Klus
Pomalý běh, kladená chodidel ve směru běhu, došlap na přední část chodidla, zhoupnutí na patu, postupné odvíjení od paty na špičku; uvolněná ramena, pohyb paží podél boků.
Chyba –> oprava
Došlap na celé chodidlo nebo na patu –> klus na místě s výrazným došlapem na špičky
Kladení chodidel ze směru běhu (zevnitř) –> klus po čáře

Liftink (prošlapování)
Slouží k nácviku práce kotníků. Provádí se na místě nebo s pomalým postupem vpřed. Špičky zůstávají na místě a paty se zvedají co nejvýše (maximalizace práce kotníků). Koleno jedné nohy se dostává dopředu a u druhé se protlačuje vzad.
Chyba –> oprava
Zvedání chodidel ze země –> provedení v šikmé poloze těla s oporem o zeď
Neúplné protlačení stejné nohy –> energické protlačování nohy v koleně nazad, popřípadě tlakem ruky na koleno

Skipink
Běh s vysokým zvedáním kolen, snaha o předklon trupu, protlačování stojné (oporové) nohy v koleni nazad, energická práce paží.
Chyba –> oprava
Záklon trupu –> provádět s oporou paží o zábradlí.
Nízké zvedání kolen –> posilování svalstva stehen, kontrola provedení (kolena nejméně ve výši boků)

Zakopávání
Paty se skoro nebo úplně dotýkají hýždí. Důležitá je práce paží.

Skákavý běh, odpichy
Prodloužené běžecké kroky, dokončovat odraz v plném rozsahu - v kyčelním, kolenním a hlezenním kloubu; švihovou nohu zvedat stehnem do vodorovné polohy se zemí; hledět na 30 cm vpřed
Chyba –> oprava
Nedokončený odraz –> odrazy provádět nízko nad zemí, dopínat každý odraz až do špičky chodidla, špičku nohy po odrazu táhnout krátce po zemi
Nedostatečná práce paží –> sledovat ruce, aby se dostaly až do výše brady

Stupňované rovinky
Plynulé stupňování rychlosti běhu na rovném úseku (až do maxima). Z klusu postupné prodlužování kroku, stále intenzivnější pohyb paží a odraz; při vystupňování rychlosti zvyšování i frekvence kroku; po přeběhnutí úseku nebrzdit – uvolněný a dlouhý doběh
Chyba –> oprava
Příliš rychlý přechod do maxima (přehnaná frekvence kroků) –> běh ve skupině, vzájemná kontrola

Rozložené běhy
Rychlý běh s využitím setrvačnosti, na určených úsecích vypuštění psychického úsilí.
Chyba – oprava
V ,,setrvačných” úsecích se brzdí –> neměnit frekvenci kroku
Záklon trupu při ,,vypuštění” –> usilovat o předklon trupu a hlavy, na dva či tři kroky zavřít oči

 TIP REDAKCE