"Už to, že fotbal se svými požadavky na všechny složky výkonu řadí mezi nejnáročnější týmové hry, je dobrý důvod pro kvalitní zajištění péče o pohybový aparát, který je mnohdy zatěžován i těžšími úrazy, jež mohou hráče vyřadit na několik týdnů či déle z tréninkového procesu," říká autorka seriálu Mgr. Martina Eliášová, která ho pojmenovala Rozcvičení a strečink v tréninkovém procesu ve fotbale.
Celý seriál vychází z její bakalářské práce, poslední dva články se jmenovaly Šíjová oblast a Svaly nártu, chodidla, prstů a oblasti kotníků.
Autorka doufá, že naše poznatky z tohoto seriálu budou sloužit jako inspirace či návod, zkrátka zdroj informací pro všechny, kdo mají k fotbalu blízko.
V textu článků jsou užity následující zkratky:
VP: výchozí poloha,
PP: průběh pohybu,
CH: chyby,
DK: dolní končetina,
HK: horní končetina.
Zásobník strečinkových cviků
Svaly lýtka I
Cvik 1
VP: Vzpor stojmo.
PP: Levou mírně pokrčíme, pata protahované končetiny je na podložce.
Protažení celé zadní strany dolní končetiny od lýtek až po hamstringy.
Další varianta: Vzpor stojmo spojný, obě paty na podložce.
Cvik 2
VP: Stoj spojný s oporou u stěny.
PP: Levou pokrčíme a předsuneme vpřed. Prsty obou končetin směřují dopředu, paty jsou na zemi. Pánev protlačujeme vpřed. Lze provádět i bez opory, tak že se dlaněmi opřeme o koleno pokrčené končetiny.
CH: Prohnutí v bedrech, zvednutá pata!
Další varianta: Protažení ve stoji spojném s patami na zemi protahujeme obě lýtka najednou.
Cvik 3
VP: Sed roznožný.PP: Jednu končetinu pokrčíme. Ruku položíme na prsty nohy natažené DK. Chodidlo tlačíme do dorsální flexe – směrem k tělu. Protahujeme zároveň i hamstringy.
CH: Ohnutá záda.