• Délka volnaod řízeného tréninkového procesu, které hráči dostanou po skončení fotbalové sezóny, závisí na celé řadě faktorů. Z pohledu realizačního týmu je třeba zohlednit úroveň soutěže, intenzitu a náročnost právě skončené části sezóny, fyzického, psychického a zdravotního stavu hráčů, plánu a cílů pro novou část sezóny. Obecně se doporučuje, aby fotbalisté měli několik týdnůvolnějšího režimu, během kterého se zaměří na regeneraci a postupný návrat k nenáročné aktivitě.

    Úplné volno po skončené sezóně je důležitou součástí regenerace pro fotbalisty po sezóně. Tento časový úsek, obvykle trvající týden až dva, umožňuje hráčům nejen fyzicky, ale i psychicky si odpočinout a nabrat nové síly na další část fotbalové sezóny. Během této doby je důležité vyhnout se jakýmkoliv tréninkovým aktivitám, a to i lehkým cvičením. Hráči si potřebují odpočinout a vyhnout se náročným fyzickým aktivitám a fyzickém přetížení, které jejich tělo zažilo během sezóny.

  • Zařazujete do tréninkového plánu - po skončení podzimní fotbalové sezóny a před začátkem zimního přípravného období - doplňkové a kompenzační sporty? Je důležité, aby po skončení podzimní sezóny zůstali fotbalisté aktivní, ale zároveň dali tělu možnost regenerovat a vyvážit náročnou zátěž z předešlé části sezóny. Stejně tak je důležité, aby trenéři nebo fotbalisté si sami zvolili takové doplňkové a kompenzační sporty, které jim pomohou udržet kondici, podpořit regeneraci a předejít rizikům případných zranění. Je třeba vybírat tako sporty a aktivity, které nejenže posilují tělo, ale také přinášejí radost, motivaci k pohybu a pomohou hráčům mentálně si odpočinout.

    Bez ohledu, zda posezónní aktivity probíhají individuálně, skupinově nebo týmově, tak je třeba vyhýbat se monotónnosti a zařadit do tréninku více druhů pohybu a sportů. Doplňkové a kompenzační sporty mají velký smysl samozřejmě i u hráčů mládežnických kategorií. Právě u mladých fotbalistů totiž hraje klíčovou roli všestranný rozvoj, protože jejich tělo se stále vyvíjí.    

  • Kryoterapie je regenerační metoda, která využívá nízké teploty za účelem zlepšení regenerace, uvolnění svalového napětí, odstranění únavy a snížení případných zánětů po náročných fotbalových trénincích nebo zápasech. Kryoterapie, která se stává stále populárnější jak mezi fotbalisty, tak i dalšími sportovci, může tak být jednou z metod, kterou lze u hráčů využít pro regeneraci a léčbu. Kryoterapie může být vhodná i pro fotbalisty z mládežnických týmů.  
     
    Je důležité, aby trenéři a členové realizačního týmu, kteří jsou zodpovědní za plánování a přípravu plánu na regeneraci, si byli vědomi toho, že každý hráč je jedinečný. Kryoterapiemá prokazatelně mnoho potenciálních přínosů, její efektivita a bezpečnost jsou však individuální. Před zahájením regenerace formou kryoterapie je vhodné tuto skutečnost konzultovat s odborníkemna sportovní medicínu nebo fyzioterapeutem, zejména pokud má fotbalista nějaké zdravotní problém, především pokud se jedná o cévní onemocnění nebo poruchy srážlivosti krve.

  • Ovesné vločky a jejich zařazování do jídelníčku fotbalistů, který je pestrý, vyvážený a obsahuje celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, bílkoviny a zdravé tuky, lze chápat jako součást zdravého životního stylu, který hráčům umožňuje dobře regenerovat, zajistit tělu potřebnou energii, živiny a napomoci zlepšovat celkovou výkonnost hráčů. Ovesné vločky jsou známé pro svou vysokou nutriční hodnotu a jsou často zařazeny do snídaně nebo jiných jídel jako vhodný zdroj živin. Jsou bohaté na vlákninu, minerály a vitamíny, což je pro fotbalisty přínosné.

    Pro fotbalisty je důležité udržovat vyváženou stravu, která poskytuje dostatečné množství energie, živin a hydratace. Ovesné vločky mohou být součástí takové stravy, protože poskytují komplexní sacharidy, které pomáhají udržovat stabilní hladinu energie. Obecně platí, že strava fotbalistů a sportovců je individuální a závisí na jejich specifických potřebách, fyzické aktivitě a cílech. Ovesné vločky mohou být součástí jejich stravy, ale samozřejmě nejsou jediným potravinovým prvkem, který by měli zahrnovat do svého jídelníčku.

  • Regenerace je nedílnou a klíčovou součástí tréninkového procesu u fotbalistů všech věkových i výkonnostních úrovní. Fotbalisté často - jak v soutěžním, tak v přípravných obdobích - podstupují náročné tréninky a celou řadu zápasů. Kvalitní spánek je nezbytný pro rychlé zotavení po fyzickém výkonu. Pomáhá minimalizovat únavua zkracuje dobu potřebnou k regeneraci

    Kvalitní spánek je třeba chápat elementární pasivní regeneraci, za kterou je je ve svém domácím prostředí zodpovědný především sám hráč. Obvykle hráči spí každý den, respektive noc a v drtivé většině případů jsme schopni ovlivnit kvalitu spánku, jeho délku, prostředí ve kterém spíme i co spánku předchází, tak by spánek měl být prioritou z pohledu regenerace fotbalistů všech věkových i výkonnostních úrovní. Přesto by však spánek měl být součástí tréninkových plánu a trenér by s ohledem na něj měl tréninkový plán připravovat. 

  • Používání doplňků stravy u mladých fotbalistů, stejně jako u ostatních sportovců, musí být za každé situace dobrovolné, rozumné, vždy by mělo dojít ke zvážení individuálních potřeb každého hráče a jeho fyziologického vývoje.

    Věk, ve kterém je vhodné začít užívat doplňky stravy, může záviset na konkrétních okolnostech a potřebách jednotlivce. Základní pravidlo pro všechny sportovce, včetně fotbalistů, je, že by měli primárně spoléhat na vyváženou a pestrou stravu, která pokrývá jejich energetické a nutriční potřeby

    Konzumaci doplňků stravy je vždy nejlepší konzultovat s odborníkem, aby bylo zajištěno bezpečnéa efektivní používání doplňků. Pro většinu hráčů by doplňky měly být používány skutečně až jako doplněk ke stravě, ne jako náhrada za ni. Pokud však má fotbalista specifické cíle, jako je budování svalové hmoty, zlepšení výkonu nebo regenerace, může mu v tom pomoci vhodné a koordinované používání určitých doplňků stravy.

  • Obecně platí a tím spíše během Vánoc - přestože velmi pravděpodobně tu a tam dojde k porušení obvyklé životosprávy - že je rozumné dodržovat úměrnost porcí a samozřejmě se vyvarovat přejídání. Snažte se omezit konzumaci množství nadměrně sladkých a tučných jídel. Je třeba také udržovat dostatečný pitný režim a vyhýbat se příliš sladkým nebo kalorickým (energetickým) nápojům. Pokud se rozhodnete konzumovat alkohol, dbejte na umírněnost, protože přílišné pití může ovlivnit hydrataci, regeneraci a ve výsledku výkon.

    Během vánočních svátků můžete upravit jídelníček pro fotbalisty tak, aby reflektoval vánoční atmosféru a zároveň zajistil dostatečný příjem živin pro udržení fyzické kondice. V článku přinášíme příklad jídelníčku, který kombinuje tradiční vánoční pokrmy s nutričně vyváženými volbami.

  • Poklesu trénovanosti, v období po skončení sezóny a před začátkem přípravného období, je možné zamezit zařazením individuálních tréninkových plánů. Vzorový individuální tréninkový plán na dva týdny pro přechodné období je zaměřen na obecnou vytrvalost a posilovací cvičení, včetně dalších sportovních aktivit.   

    Důležité je uvědomit si, že nutnou podmínkou přípravy na další sezónu je důkladná pozdní regenerace, která je součástí přechodného tréninkového období (červen, listopad, prosinec) a je zaměřena jak na fyzickou, tak i na psychickou regeneraci. Cílem je zotavit hráče, kteří jsou unavení z celoroční přípravy a soutěže. Snahou je zachovat si výkonnost na požadovaném stupni. Důležitá je také psychická relaxace.

  • Doporučení týkající se výživy a potravin, které by měly být součástí jídelníčku malých fotbalistů, nebudou nikdy konečná především proto, že "zázračné potraviny" se neustále vynořují a naopak dříve preferované a doporučované upadají z různých důvodů v nemilost výživových specialistů. Základní otázkou stále zůstává, co je potřeba zahrnout do jídelníčku mládežnických fotbalistů, aby byly dodrženy nutriční požadavky na růst a vývoj, ale stejně tak, aby byl podpořen sportovní výkon.

    Není žádným tajemstvím, že mnoha dětem a dospívajícím chybí důležité živiny jako je vápník, vitamin D, vláknina a draslík. Stejně častou chybou je, pokud hráči nesnídají, ke svačinám si dávají potraviny s nedostatkem živin nebo naopak se pomocí diet pokoušejí snížit svou hmotnost, což v důsledku vede opět k omezení přísunu živin a snížení výkonnosti.

  • Pokud máte doma malého fotbalistu nebo fotbalistku, tak jste si jistě položili otázku a co a kdy byste měli připravit svým dětem před a po sportovním výkonu k jídlu? Je zřejmé, že strava a její podávání by měla mít svá pravidla a malí hráči by si měli osvojit a respektovat základní pravidla. 

    Především rodičům přinášíme několik tipů na to co a kdy dát svým dětem jak před nebo po zápase nebo tréninku. Je potřeba si uvědomit, že i malé změny ve výživě mohou znamenat změny výkonu, významně urychlit regeneraci a zlepšit pocity hráčů během a po výkonu.

  • Současné lednové mrazivé počasí, na které jsme v posledních mírných zimách zapomněli, donutilo většinu mládežnických trenérů zamyslet se nad tím, zda ještě má smysl absolvovat tréninkovou jednotku nebo zápas a kdy je bezpečnější naplánovaný program zrušit?
     
    Na stránkách portálu fotbalových trenérů www.trenink.com jsme v minulosti, v rámci série první pomoci, publikovali článek, který se zabýval problematikou poranění a poškození chladem
     
    Hrát fotbal při tak nízkých teplotách vyžaduje pečlivou přípravu a bezpečnostní opatření. Omezení doby hraní, pravidelné přestávky na ohřátí a odpovídající oblečení jsou důležité prvky pro minimalizaci rizik a zajištění bezpečného prostředí pro hráče.
  • Energetické nápoje (energy drinks) se v poslední době staly oblíbeným povzbuzovačem výkonu, hráči fotbalu nezůstali ani v tomto případě stranou. Stále častěji se trenéři setkávají se konzumací energetických nápojů před, v průběhu, případně po skončení utkání nebo tréninku.  Energetické nápoje Jsou navrženy tak, aby poskytovaly rychlý přísun energie, a pro fotbalisty mohou být v některých situacích užitečné. Nicméně, je třeba s nimi zacházet obezřetně, a to zejména kvůli obsahu kofeinu a přidaných cukrů.
     
    Lze konzumaci těchto nápojů hráčům doporučit, mohou takto legálně podpořit svůj výkon? Nebo naopak jsou tyto energetické nápojepro hráče fotbalu nevhodné nebo dokonce omezující? Jsou energetické nápoje vhodné pro děti?
  • 2_gen_zimni_soustredeni_1 ROZHOVOR  V seriálu rozhovorů se stránkách webového trenérského portálu www.trenink.com pokoušíme otevřít debatu k tématům, která by měla zajímat trenéry jak v klubech na všech výkonnostních úrovních, tak u různých věkových kategorií.

    Dnes na otázky odpovídá Jiří Formánek, trenér který působil jak u mládeže, tak u dospělých od divize po druhou ligu. V současné době je editorem stránek www.trenink.com.

    Cílem je pomoci fotbalovým trenérům s přípravou a organizací týmového fotbalového soustředění pro týmy různých věkových kategorií a výkonnostních úrovní. Článek je doplněn o vlastní zkušenosti autora.

  • Image Kondiční trenérka Lenka Kožnárková, působící u mládežnických týmů v klubu 1.HFK Olomouc, se ve svém prvním příspěvku zaměřila na problematiku Core tréninku - speciálního tréninku zaměřeného na zpevnění středu těla, dnes podrobně rozebírá postup rehabilitace u podvrknutého kotníku.

    Problematika zranění trápí mnoho hráčů a trenérů. Několik studií zkoumajících zapříčinění fotbalových zranění u mládeže zjistilo, že úrazy se týkají především dolních končetin hlavně v oblasti kolenních a hlezenních kloubů, kde dochází často ke zlomeninám nebo poškozením vazů.

    Zranění postihuje ale i jiné části těla zapříčiněné pádem nebo střetnutím s protihráčem. Velké riziko přináší větší nároky kladené na hráče, přílišné tréninkové vytížení nebo vysoká frekvence zápasů. Množství úrazů se také navyšuje s věkem.

  • Image Víkendový článek na stránkách web magazínu českých a slovenských fotbalových trenérů trenink.com zakončuje tuto sobotu třídílný seriál externích autorů Martiny Novotné a Stanislava Bernacika z Badminton school, kteří se ve své trilogii článků podrobně rozepsali o regeneraci po sportovním výkonu v zápase nebo na tréninkové jednotce.

    Třetí závěrečný díl má název Sauna a pára, navazuje na díl první s názvem Voda jako prostředek regenerace a díl druhý s názvem Regenerační plavání. Trilogie článků je dne dokončena článkem s názvem Sauna a pára.

    Sauna je kombinovaná procedura, jejíž princip spočívá v přehřátí organismu a jeho následným rychlým zchlazením. V sauně dochází k velkému snížení svalového napětí a ke zvětšení rozsahu pohybů jednotlivých kloubů. Dochází nejen ke svalové, ale i psychické relaxaci.

  • Image V sobotním článku na stránkách web magazínu českých a slovesnkých fotbalových trenérů trenink.com přinášíme první část nového seriálu externích autorů Martiny Novotné a Stanislava Bernacika z Badminton school, kteří se ve své trilogii článků budou věnovat regeneraci po sportovním výkonu v zápase nebo na tréninkové jednotce.

    Dnešní a první článek má název Voda jako prostředek regenerace, následovat pak budou další dvě části Regenerační plavání a také závěrečná Sauna a pára.

    Vodu používal člověk k odstranění únavy již dávno. Voda vyvolává významnou biologickou reakci v organismu, působí účinkem tepelným, mechanickým a chemickým. Hydroterapie patří k nejužívanějším regeneračním a léčebným metodám u sportovců.