Trénink

Od pondělí 20.4.2020 se pro všechny profesionální fotbalové kluby otevřel prostor pro zahájení společného tréninkového procesu a přípravy profesionálních fotbalistů na venkovních hřištích. Pro tréninkové jednotky jsou stanoveny přesná pravidla a omezení. Trénink musí probíhat skupinovou formou s tím, že tréninková skupina může mít maximálně 8 hráčů.

Týmy musejí dodržovat hygienická opatření. Hráči se musejí vyvarovat soubojových a kontaktních cvičení, musejí mít nejméně dvoumetrové rozestupy, nesmějí se ve společných prostorách sprchovat a na trénink smějí cestovat jen individuálně. Klub navíc musí zajistit dezinfekci tréninkových pomůcek. Přinášíme výběr cvičení pro tři kategorie organizace tréninkových cvičení

Základní individuální herní dovednosti, které by měl zvládnout každý hráč, jsou vedení a ovládání míče, změny směru běhu s míčem a především kličkování spojené s obcházením soupeře. K nácviku kliček a obcházení soupeře je možné se postavit tradičním, osvědčeným postupem, kdy hráči s míčem u nohy stojí v jedné dlouhé řadě a čekají na pokyn trenéra, aby si konečně mohli vyrazit míčem a udělat jednu kličku proti staticky stojícímu trenérovi. Nudné a neefektivní.

My si naopak myslíme, že nácvik kliček by měl probíhat v malých skupinkách hráčů o 3-5 hráčích, tak aby hráči měli dostatečný počet opakování. Po naučení základů kličky by se postupně měli nastavit složitější podmínky a především je třeba zdůrazňovat, že kličky se hráči neučí proto, aby je uměli provést v tréninku, ale aby je používali v utkáních.    

Herním cvičením navazujeme na cvičení Hra 2:2 v prostoru kruhu na 3 branky, které je podobně jako to dnešní organizováno na herní ploše o půdorysu kruhu.

Název dnešního cvičení je Přeskakovaná v kruhu 2:2, cílem je zlepšit soubojové chování v situacích dva na dva, jejich efektivní řešení a velkou výhodou je variabilita možných řešení, které toto cvičení přináší.

Rychlostně-kondiční cvičení, které jsou zaměřené na rozvoj, podnícení, případně obnovu rychlostních schopností hráčů by se měly objevit v každém týdenním mikrocyklu, bez ohledu, zda se jedná o přípravné nebo soutěžní období. Cvičení mohou, ale bezpodmínečně nemusí probíhat s míčem a je možné zařadit je do skupinového nebo týmového tréninku, případně jako jedno ze stanovišť kruhového tréninku

Ve většině cvičení jsme se vedle rychlosti lokomoce zaměřili také na rozvoj rychlosti reakce a schopnosti reagovat na proměnlivé podmínky. Cvičení jsou určena pro týmy mládeže i pro dospělé, například jako součást letního přípravného období.

V žádném případě si nemyslíme, že správnou cestou českých a slovenských trenérů mládeže je, aby slepě kopírovali tréninkový proces profesionálních klubů z Bundesligy jako jsou FC Bayern Mnichov, FC Schalke O4 nebo Hertha BSC. Přesto bychom našim čtenářům portálu www.trenink.com rádi nabídli inspiraci v podobě tréninkových cvičení her a cvičení, případně nácviku herních a taktických situací, které je možné upravit s ohledem na konkrétní podmínky u týmu, se kterým pracujete.

Tréninková cvičení používaná v zahraničních klubech hrajícíh Ligu mistrů nebo Evropskou ligu, ať už mládežnických týmů, v mládežnických akademiích, juniorek nebo "A" týmů, se nijak zásadně neliší od těch, která se běžně používají v České nebo Slovenské republice. 

Podkategorie

Je charakterizována přítomností soupeře a celistvými proměnlivými situačně herními podmínkami. Odvíjí se v nich podle stanovených pravidel souvislý herní děj, který není záměrně členěn a redukován. Dochází v něm k nečekaným změnám rolí hráčů při přechodu z obrany do útoku a naopak.