Kruhový trénink

Kruhový trénink je komplexní forma tréninku vytrvalostní síly, který lze velmi úspěšně a kreativně využít i ve fotbalovém tréninku. Kruhový trénink je vhodný pro všechny věkové kategorie, výkonnostní úrovně i různou úroveň pohybových schopností hráčů zapojených do tréninku. Tento typ tréninku umožňuje zaměřit se na komplexní posílení svalových skupin, případně cílit pouze na některé svalové skupiny. Lze toho docílit vhodným výběrem cvičení, jejich kombinaci a řazením. Obecně lze říci, že kruhový trénink je zaměřen na rozvoj tělesné zdatnosti, elementární síly, silové vytrvalosti, aerobní vytrvalosti a koordinace. Kruhový trénink v letní nebo zimní fotbalové kondiční přípravě slouží především k rozvoji kardiorespiračních a silově vytrvalostních schopností.  

Kruhový trénink se ve fotbalovém tréninku dá využít v rámci hromadné/týmové organizace, ale je možné zvolit skupinovou formu nebo ho zařadit do individuálních tréninků, například jako součást předsezónních příprav nebo návratu po zranění nebo nemoci. Organizace a systém kruhového tréninku spočívá v relativně rychlém střídání stanovišť, které jsou uspořádány v logickém pořadí s cílem dosáhnout konkrétního cíle, v podobě stanovené intenzity, délky i techniky provádění. 

Cvičení určené pro stanoviště kruhového tréninku organizovaného pro tři hráče navazuje na třináctou a desátou část seriálu, ve kterých je cílem rozvíjet u hráčů schopnost přijmout míč po přihrávce od spoluhráče, ovládat míč na malém prostoru a měnit směr vedení míče, včetně intenzivního vedení míče a přihrávky na třetího spoluhráče.

Kondiční cvičení je možné využít i během soutěžního období, pokud je třeba obnovit a nebo rozvíjet kondici herní formou. Během cvičení pro 3 hráče rozvíjíme jak herní, tak kondiční složku výkonu. Herní složka je zaměřena na přihrávky, naražení a techniku práce s míčem, kondiční pak na sprint a intezivní pohyb bez míče.

Stanoviště kruhového tréninku ve kterém vedle kondiční složky klademe důraz na práci s míčem, přihrávky, naražení a ovládání míče, které je určené pro skupinový trénink hráčů rozdělených po čtyřech volně navazuje na prozatím poslední sedmou část. Cvičení vhodné pro kruhový trénink je možné do tréninku zařadit jako součást přípravného období, ale samozřejmě také v průběhu soutěžního období při obnově a rozvoji kondice, případně pro hráče, kteří nemají z různých důvodů dostatečné herní vytížení.

Kruhový trénink sestavený z těchto cvičení je zaměřen jak na herní, tak i kondiční složku a je na trenérovi jaký interval zatížení, odpočinku a intenzitu provádění svým hráčům naordinuje. Středový hráč, který je v největším zatížení se soustředí na první dotek s míčem, preciznost provedení přihrávek a naražení. Hráči na obvodu naražením a krátkým vedením míče aktivně odpočívají před vlastním intervalem zatížení.

Kondiční cvičení s velkým důrazem na práci s míčem a na přihrávky, určené pro stanoviště kruhového tréninku pro čtyři hráče, navazuje na předchozí šestou část. Stanoviště kruhového tréninku je zaměřeno na rozvoj herní kondice, pomocí nácviku kombinace přihraj a běž, přihrávek, naražení míče a intenzivnímu vyražení po odehrání míče. Herní kruhový trénink je možné do tréninku zařadit jak v přípravném období, ale samozřejmě také v průběhu soutěžního období.

Stanoviště kruhového tréninku je zaměřeno na herní i kondiční složku. Středový hráč e soustředí především na kvalitu práce s míčem, techniku prvního doteků a preciznost provedení přihrávek. Hráči na obvodu především na přihrávky, náběh do prostoru a vyražení za míčem. Cvičení zvládnou hráči věkové kategorie starších žáků, dorostenců a samozřejmě dospělých.

Kondiční cvičení s míčem, určené pro stanoviště kruhového tréninku pro čtyři hráče, navazuje na předchozí pátou část. Obě dvě stanoviště pro kruhový trénink jou zaměřeny na rozvoj herní kondice, nácvik jednoduché kombinace a zapojení se do kombinace po intenzivním běhu. Herní kruhový trénink je možné do tréninku zařadit jak v přípravném období, ale také v průběhu soutěžního období.

Stanoviště kruhového tréninku je zaměřeno na herní i kondiční složku, rozehrávající hráč - během kombinace zbývajících hráčů - intenzivním během obíhá celý herní prostor a zapojuje se také do kombinace. Cvičení zvládnou hráči věkové kategorie starších žáků a dorostenců.

Pátý díl seriálu cvičení určených pro stanoviště kruhového tréninku pro čtyři hráče navazuje na předchozí čtvrtou  část a obě dvě cvičení se zaměřují na rozvoj herní kondice a nácvik jednoduché kombinace při zatížení. Kruhový trénink je využitelný v přípravném období, ale také pro obnovu kondice v průběhu soutěžního období, kdy preferujeme tu probíhající s míčem.

Stanoviště kruhového tréninku je zaměřeno rovnoměrně na herní i kondiční složku, hráči během krátkého časového úseku zahrají velké množství přihrávek a naražení uprostřed herního prostoru, s častým vyražením a pohybem bez míče a výběrem místa před přijmutím míče. Cvičení zvládnou hráči věkové kategorie mladších starších žáků a dorostenců.