Vytrvalostní trénink

Herně-kondičním cvičením, jejichž cílem je obnova a rozvoj kondičních, především pak rychlostně-vytrvalostních, schopností s míčem, kdy invazivnímu běžeckému zatížení předchází herní specifická činnost jsme se věnovali v cvičeních Velmi intenzivní fotbalová kombinace, ve kterém jde o kombinaci intenzivního běhu s míčem i bez něj a herní složky v podobě přihrávek, naražení, obhození a přijmutí míče, rozvíjet rychlostně-vytrvalostní schopnosti nebo Herní vytrvalost s kombinací, ve kterém hráči pravidelně střídají herní zatížení a zatížení běžecké, kombinované navíc s orientací v prostoru a obratností.

Cvičení pojmenované Přihraj a vysprintuj v kruhu je cvičením zaměřeným na rozvoj rychlostní vytrvalostí herní formou, které je vhodné zařadit do tréninku v přípravných obdobích (letní/zimní), kdy má trénér obvykle k dispozici větší počet hráčů. Každý hráč se v jednotlivé akci zaměřuje na přihrávku, vedení míče nebo provedení naražení, aby poté změnil směr běhu a maximální intenzitou  doběhl na pozici hráče, kterému přihrával.  

Rozvoji rychlostní vytrvalosti v tréninku fotbalistů, kdy je během cvičení využíván míč a rychlostní vytrvalost je rozvíjena pomocí herních činností jako jsou přihrávky, naražení, náběh do prostotu a přijmutí míče a jeho vedení jsme se věnovali v cvičeních Herní vytrvalost s kombinací nebo Herní vytrvalost v obdélníku s míčem, ve kterém je cílem je kombinovat kondiční složku běhu a vyražení bez míčem s herní složku.

Kondiční cvičení pojmenované Velmi intenzivní fotbalová kombinace se snaží o totéž, kombinaci intenzivního běhu s míčem i bez něj a herní složky v podobě přihrávek, naražení, obhození a přijmutí míče, rozvíjet rychlostě-vytrvalostní schopnosti hráčů. Po hráčích požadujme, aby kombinace probíhala maximální intenzitou, která by měla být ekvivalentní zápasovému zatížení.   

Na stránkách trenérského portálu www.trenink.com jeho autoři vždy ve svých příspěvcích preferovali, aby kondiční trénink probíhal převážně formou herních cvičení, tak jako například v průpravné hře Kondiční hra po ztrátě míče, ve které rozvoj herní vytrvalosti probíhal specifickým způsobem pomocí herní intervalové metody.
 
Vytrvalostně-kondiční cvičení s názvem Vytrvalostní čtyřlístek volně navazuje na příspěvek Vytrvalostní bonbónek. V tomto případě je k rozvoji krátkodobé a krátkodobé vytrvalosti použito cvičení bez míče, bez herního obsahu, podobně jako v případě druhé části cvičení Vytrvalostní hvězdice bez míče nebo Fotbalová rychlostní vytrvalost bez míče, tréninkového cvičení, které vychází ze zatížení, se kterým se hráč setkává v průběhu utkání.

Rychlostně-vytrvalostní schopnosti hráčů jsou vedle vytrvalosti, rychlosti, síly, obratnosti a koordinace základem fotbalového herního a kondičního výkonu. Při koncipování ryhlostně-vytrvalostního tréninku ve fotbale je třeba vycházet ze zatížení se kterým se hráč setkává v průběhu utkání. Zatížení hráče v průběhu zápasu má střídavý charakter.

Typické pro hráče fotbale jsou krátké intezivní úseky běhu, přihrávek a vedení míče v délce 1-10 vteřin, které se střídají s různě dlouhými úseky chůze a mírného běhu. Důležitým úkolem rychlostně-vytrvalostních schopností je co nejlépe rozvinout zotavovací schopnost organismu, která je využívána v průběhu celé hry při střídavém zatížení. Rozvoj rychlostní vytrvalosti může být součástí individuálního, skupinového tak týmového tréninku.

Vytrvalostní schopnosti hráčů jsou ve fotbale pilířem, na kterém stojí základ herního a kondičního výkonu. Vysoká úroveň vytrvalostních schopností vytváří v hráčském organismu takové podmínky, aby hráč mohl odehrát celé utkání v plném tempu a vysokém nasazení, po celou dobu jeho trvání.

Neméně důležitým úkolem vytrvalosti je co nejlépe rozvinout zotavovací schopnost organismu, která je využívána v průběhu celé hry, ale i po jeho skončení. Vytrvalostní schopnosti jsou nutným předpokladem pro uplatnění taktických a technických dovedností. Z tréninkového hlediska je vytrvalost jednou z důležitých složek kondiční přípravy a proto přinášíme sadu kondičně-vytrvalostních cvičení, které je možné provádět v rámci individuálního tréninku pro jednoho hráče, ale i jako součást skupinového nebo týmového tréninku.

Profesionální fotbalové týmy mají letní přípravné období už za sebou, především mládežnické týmy však mají přípravu v běhu nebo jsou dokonce na jejím začátku. Rozvoj kondice může probíhat odděleně od herní stránky nebo naopak herní a kondiční složku spojují. Zástupcem cvičení, které obsahuje rozvoj kondice s míčem je například Čtyřramenný kondiční slalom, které je určeno pro dorostence a dospělé, zvládnou ho i starší žáci.  
      
Kondiční cvičení Herní vytrvalost v obdélníku s míčem je určeno pro 8 hráčů, cílem je kombinovat kondiční složku běhu a vyražení bez míčem s herní složku v podobě naražení míče, jeho vedení a přihrávek.       

Cvičením na rozvoj rychlostní vytrvalosti s míčem, které je možné použít během přípravného období, jsme se věnovali v cvičeních Rychlostní vytrvalost ve dvou trojúhelnících nebo třetí část cvičení Kondiční centry na polovině, kde je cílem rozvoj rychlostní vytrvalosti formou útočné kombinace v křídelním prostoru.

Kondiční cvičení, které jsme pojmenovali Čtyřramenný kondiční slalom, je ideálním synergickým cvičením pro rozvoj herní rychlostní vytrvalosti kombinované s nácvikem přihrávek, naražení a vedení míče po předchozím zatížení. 

Rozvoji krátkodobé a rychlostní vytrvalosti s míčem jsme se na www.trenink.com věnovali ve druhé části cvičení Opakovaný vytrvalostní tandem se zakončením nebo Rychlostně-vytrvalostní žebřík s míčem, ve kterém jsme se zaměřili na vedení míče při zatížení, obratnost při práci s míčem, koordinaci během pohybu bez míče a schopnost provádět herní činnosti maximální dosažitelnou intenzitou.

Cvičení s názvem Rychlostní vytrvalost ve dvou trojúhelnících v sobě kombinuje herní činnosti v podobě přihrávek a vedení míče a kondiční složka v podobě koordinačně náročného běhu se změnami směru běhu mezi zapichovacími tyčemi.