• Cvičení je kombinací herního cvičení s maximálním důrazem na kondiční stránku, především pak rychlostně-silové schopnosti, které jsou důležité především v soubojových situacích jeden na jednoho. Popisované cvičení je svou organizací podobné hernímu cvičení Soubojové situace 1:1 na branku v prostoru, ve kterém je cílem naučit hráče s míčem různým způsobům řešení mikrosituací jeden na jednoho na malém prostoru, kde se pohybují další protihráči.

    Autor cvičení pojmenoval Kondiční souboje 1:1 na 5 branek s nahrávači a zaměřil se především na prosazení hráčů v soubojových situacích 1:1 na relativně velkém prostoru, důraz byl kladen na orientaci v prostoru, předvídavost a schopnost naučit se využívat ke spolupráci nahrávače na obvodu. Schopnost udržet míč pod tlakem soupeře se rozvíjí v cvičení Kondiční bago v šestiúhelníku, ve kterém je cílem udržet míč pod svou kontrolou především pomocí kombinace na jeden, dva doteky, s neustálým pohybem a správným výběrem místa před zapojením do kombinace. 

  • Týmovým průpravným hrám jsme se věnovali již několikrát, mezi ty které se již pomalu početně přibližují počtu 11:11 patří 8:8 na 1 a 2 dotyky s průnikovou přihrávkou, ve které jsme se zaměřovali na připravení takové herní pozice, aby se hráči mohli pokusit o přízemní průnikovou přihrávku na hrotového hráče nebo Hra 8:8 s častou střelbou na 4 branky a 2 brankáře, zaměřenou na časté zakončení na zmenšeném prostoru, ale v herních podmínkách, které se přibližují zápasovým situacím

    Tréninková hra s názvem 7+1:7+1 se středovým čtvercemdává trenérům nástroj, jak naučit hráče využívat k rozehrávce postupného útoku středového záložníka, který je pod tlakem soupeřových hráčů ve středu pole a okamžitě musí změnit těžiště hry a vést akci přes křídelní prostory. V přehuštěném prostoru hráče vedeme k tomu, aby si našli prostor pro přihrávku a dokázali míč přesně odehrát prvním dotekem. Hra má podporovat založení a rozvoj postupného útoku, bez dlouhých nakopávaných míčů na hrotové útočníky.

  •  Herně-kondičním cvičením, které lze využít v přípravných obdobích nebo na začátku soutěžního období, kdy je potřeba zapracovat a podpořit obnovu a rozvoj kondiční stránky výkonu hráč, jsme se věnovali v cvičeních Velmi intenzivní fotbalová kombinace nebo Herní vytrvalost s kombinací, ve kterém bylo cílem rozvoj herní vytrvalosti intervalovou metodou, kdy hráči pravidelně střídají herní zatížení a zatížení běžecké, kombinované navíc s orientací v prostoru a obratností.

    Kondiční cvičení s názvem Kondiční střelba po naražení v prostoru je zaměřeno na několik po sobě následujících a opakujících se herních činností jednotlivého hráče, ale primárně je cvičení určeno pro rozvoj kondice specifickou (herní) formou, včetně zakončení po předchozím zatížení.


    Kondiční cvičení zařazujeme do hlavní části tréninkové jednotky. Cvičení obvykle zařazujeme do přípravného období nebo do tréninkové jednotky ve které je cílem obnova nebo rozvoj kondičního fondu mužstva.

  • Jiří Formánek se cvičením vhodným k zařazení do úvodní části tréninkové jednotky věnoval již několikrát, především s cílem odstranit streotypní způsob rozcvičení v podobě "dvou koleček kolem hřiště". Na ukázku to může být například Přihrávky dvojic ve 4 čtvercích, orientačně náročnější Hra čtveřic se dvěma míči nebo hráči velmi oblíbenou Hra 7:7 nohou i rukou se dvěma míči.

    Autor se v cvičení Přihrávky mezi přebíhajícími hráči pokusil spojit dvě obvykle činnosti - přihrávání a volný výklus - v jedno cvičení, které by hráče, především pro své krátké intervaly, mělo bavit a motivovat dobře se připravit na další cvičení a hry, stejně jako v Týmové vedení a naražení míče v prostoru.

  • Průpravné hry pro větší počet hráčů bývají vždy ve středu zájmu trenérů všech věkových kategorií. Trenér Jakub Havránek si pro čtenáře portálu www.trenink.com v minulosti připravil hned dvě - Hra na 2 velké a na 2 malé branky, která byla a zaměřena především na rozvoj herního myšlení a Hra 7:7 na 2 branky s výměnou rolí vhodná do předzápasové tréninkové jednotky.

    Autor dnešní průpravné hry Hra 8:8 s častou střelbou na 4 branky a 2 brankáře trenér Jiří Formánek v dnešním příspěvku popisuje hru zaměřenou na časté zakončení na zmenšeném prostoru, ale v herních podmínkách, které se přibližují zápasovým situacím. Hráči mají zakončení usnadněné možností vybrat si jednu ze dvou branek.

  • Cvičení určených do úvodní části tréninkové jednotky, které jsou pro hráče zajímavé svou variabilitou a neustálou prací s míčem není nikdy dost. Na stránkách www.trenink.com byly již nějaké publikovány: Nekonečného barevného slalomu v prostoru nebo Hry 7:7 nohou i rukou se dvěma míči.

    Dnešní článek má název Týmové vedení a naražení míče na třetího, cílem cvičení - určeného k zapracování hráčů před hlavním obsahem tréninkové jednotky - je zlepšit vedení, ovládání míče a přihrávání s využitím statických i pohyblivých narážečů.

  • Editor trenérského fotbalového portálu www.trenink.com trenér Jiří Formánek navazuje na svou trilogii článků, které byly zaměřené především na nácvik průnikové přihrávky, ale i schopnost týmu vůbec si podobnou pozici, pro možnost přihrávku zahrát, připravit.

    První vyšel článek 6:6 na průnikové zóny v třetině hrací plochy, následovala hra 7:7 na průnikové zóny v kříži a také 8:8 na 1 a 2 dotyky s průnikovou přihrávkou.

  •  AKTUALIZOVÁNO  Úspěšné vytváření presinkových situací, ať už v mikrosituacích nebo v případě většího počtu hráčů, vede k zisku míče a následně má tým s míčem pod kontrolou možnost rozvinout vlastní útočnou aktivitu. Vedle dnešní hry je jedním z možných nácviku je cvičení Presinková čára při hře 9:9

    Dnešní článek je od trenéra Jiřího Formánka, který hru pojmenoval Hra 8:8 s brankáři, tvůrci hry a presinkem. Cílem je naučit hráče vytvářet tlak na soupeře na zmenšeném prostoru, na útočné polovině s cílem získat míč. Při základání útoku je vždy třeba spolupracovat s tvůrci hry.

  • Tým, který nemá ve svém držení, se musí v průběhu utkání snažit o vytváření tlaku ma soupeřovi hráče, aby je donutil k nepřesnostem a chybám. Vytváření presinkových situací jsme popisovali v článcích 3+1:3+1 vytváření obranných trojúhelníků nebp Hra 8:8 na 6 malých branek ve 4 zónách.

    Trenér Jiří Formánek a současně autor dnešního článku Presinková čára při hře 9:9 v dnešním příspěvku vede hráče k aktivnímu napadání na útočné polovině hrací plochy, cílem je zisk míče a rychlý přechod do vlastního zakončení. Útočící tým se musí prosadit kombinací a vymanit se z tlaku soupeře.

  • Rychlý protiútok se ukazuje jako jedna z mála zbraní, která je efektivní proti dnešním konsolidovaným a propracovaným obranám orientovaným na míč. Na stránkách trenérského portálu www.trenink.com jsme již vydali několik cvičení na jeho nácvik: Rychlý protiútok 3:2+2 nebo také Rychlý protiútok 10:6 s hrou na 5 branek.

    Autorem dnešního příspěvku je Jiří Formánek, článek pojmenoval Rychlý protiútok 5:3 a od hráčů vyžaduje především přímočarost a organizovanost při rychlém protiútoku. Hráči nejsou svazováni šablonovitým řešením a mají možnost situace řešit variabilně. V průběhu cvičení dbábe na efektivitu v zakončení.

  • Trenér Jiří Formáneka editor trenérského fotbalového portálu www.trenink.com  představuje čtenářům cvičení zaměřené především o nácvik vlastní průnikové přihrávky, ale i schopnost týmu připravit si pozici pro možnost podobnou přihrávku zahrát. Připomínám článek 6:6 na průnikové zóny v třetině hrací plochy, pak také na hru 7:7 na průnikové zóny v kříži.

    Hra s názvem 8:8 na 1 a 2 dotyky s průnikovou přihrávkou je určena pro šestnáct hráčů do pole, vedle schopnosti hráčů udržet míč ve své moci a pod kontrolou je cílem vytvořit si takovou situaci aby hráči mohli dát adresnou průnikovou přihrávku. Bránící tým se snaží o zamezení takové přihrávce a konstruktivní odebrání míče.

  • 2_gen_2_cerveni_1_zelenyAutor Jiří Formánek se na stránkách fotbalových trenérů www.trenink.com již několikrát problematice centrovaných míčů několikrát věnoval, například v průpravné hře Hojnost centrovaných míčů, která byla podobně jako dnešní cvičení organizována na polovině normální hrací plochy.

    Dnešní cvičení se jmenuje Nekonečné centrované míče po výhozu brankáře, určeno je pro hráče z křídelních prostorů, kteří by měli získat větší jistotu při zahrávání centrovaných míčů na zakončující hráče, od hráčů v pokutovém území vyžadujeme efektivitu v zakončení s důrazem na zakončení prvním dotykem.

  • 2_gen_odkop1_150 AKTUALZOVÁNO  V minulosti na stránkách trenérského fotbalového portálu www.trenink.com publikoval trenér Jiří Formánek průpravnou hru 6+2 nahrávači proti 4+4 nahrávači zaměřenou na schopnost hráčů držet míč pod svou kontrolou za nestejných, přesto početně vyrovnaných podmínek.

    Cílem hry Dvouproudá křižovatka 4+4:4+4 s nahrávači je naučit hráče držet míč v početně vyrovnaných situacích a využít k tomuto držení své narážeče na dvou stranách hrací plochy. Cvičení je také zaměřeno na orientaci v přehuštěném prostoru, přenesení těžiště hry a schopnost kombinovat pomocí krátkých přihrávek.
     

  • 2_gen_souboj_1_1"Letní přípravné období musí obsahovat cvičení a hry především na obnovu fyzické kondice hráčů. Dnešní článek je inspirací jak to udělat formou hry pro větší počet hráčů," říká autor čtvrtečního příspěvku na stránkách fotbalových trenérů www.trenink.com.

    Průpravná hra je pojmenována názvem Hra 8:8 na 4 branky se zašlápnutím, který ji dal trenér Jiří Formánek. Cílem kondiční průpravné hry je rozvíjet schopnosti hráčů v oblasti týmové kombinace směřující do zakončení akce v podobě vstřelení branky nebo zašlápnutí míče v cílové zóně.

    Průpravnou hru můžeme v tréninkovém procesu zařadit do hlavní části nebo nebo také jako závěrečnou hru fotbalového tréninku.

  • Image Počet šestnácti hráčů do pole, rozdělených na dvě stejně početná mužstva (8:8), je poměrně obvyklým početem pro tréninkovvou jednotku. Pro tento počet hráčů vyšlo na stránkách www.trenink.com celá řada cvičení: Hra 8:8 s brankáři - bezpečné čtverce nebo Hra 8:8 na 6 malých branek ve 4 zónách.

    Dnešní cvičení s názvem 8:8 na 3 trojúhelníky a průnikové přihrávky od trenéra Jiřího Formánka nepřímo navazuje na hru 8:8 na 2 doteky s trojúhelníkem uprostřed. V obou těchto hrát si hráči držící míč musí kombinací připravit takovou přihrávku, aby se mohli pokusit o finální průnikovou přihrávku.

  • Image S dalším herně kondičním cvičení přichází na stránkách portálu fotbalových trneérů trenink.com trenér Jiří Formánek. Princip herníhho cvičení je podobný jako předchůdce dnešního článku Kondiční souboje 1:1 na 5 branek s nahrávači. Kombinace herního cvičení s maximálním důrazem na kondiční stránku rozvíjí především rychlostně-silové schopnosti hráčů, které jsou důležité především v soubojových situacích jeden na jednoho (1:1) a dalších mikrosituacích 2:1, 2:2.

    Publikované kondiční cvičení Dva souboje 2:2 bez branek s 8 nahrávači je svou organizací podobné hře 8:8 ve vymezeném prostoru na osm branek od trenéra Vladana Pražáka. Autor rozšiřuje možnosti prvního dílu, kde se zaměřil především na oddolnost hráčů v soubojových situacích 1:1 na relativně velkém prostoru. I v dnešní části klademe na orientaci v prostoru, předvídavost, schopnost naučit se využívat ke spolupráci spoluhráče a schopnost udržet míč ve dvojici.

    Cvičení zařazujeme vždy na začátek hlavní části kondičně zaměřené tréninkové jednotky, protože cvičení je extrémně náročné. Cvičení musí předcházet důkladné zapracování hráčů. Cvičení je určeno především pro dorostenecké mužstva a týmy dospělých, zvládnou ho však - při úpravě intervalu zatížení - i žákovské týmy.

  • Image V posledním článku tohoto týdne na stránkách portálu www.trenink.com se vracíme ke starším úspěšným cvičením a hrám z počátku fungování tohoto portálu, o kterých si myslíme, že si zaslouží Vaši pozornost a které byste měli v tréninku vyzkoušet, tak jako například herní cvičení 1:1 se sprintem od brankové čáry.

    Průpravná hra Hra 8:8 s brankáři - bezpečné čtverce popisovaná v dnešním článku je určena pro dvanáct až dvacet hráčů. Její název napovídá o pravidlech hry, které musí dodržovat především bránící hráči a přestože by se to při pohledu na diagram hry mohlo zdát, tak pravidla jsou velice jednoduchá. Cílem je ochranu útočících hráčů, kteří připravují finální přihrávku do pokutového území.