• Nácviku zakončení z prostoru pokutového území, prvním nebo druhým dotekem jsme se věnovali v cvičeních Dvojitá střelba levou i pravou nohou, ve kterém klademe důraz na zakončení levou i pravou nohou v krátkém sledu po sobě nebo v cvičení Načasování finální přihrávky pro fotbalové útočníky, které je zaměřeno na nácvik načasování, seběhnutí a přijmutí míče zakončujícím útočníkem po finální přihrávce.

    Cvičení s názvem Zakončení středem ve vysoké intenzitě v sobě jak herní, technickou, tak kondiční složku. Jednotlivá zakončení následují rychle za sebou. Před střelbou hráč nejdříve zahrává dlouhou přihrávkou, do prostoru kam přihrával sprintuje, aby se před zakončením následně zapojil do jednoduché kombinace, která předchází individuálnímu zakončení.

  • Rozvoji rychlosti reakce, vyražení, sprinterské rychlosti, schopnosti při běhu reagovat na spoluhráče i protihráče a časté změny směru běhu jsme se věnovali v cvičeních Reaguj a vyraž, které je zaměřeno na rozvoj vyražení, reakce na vnější podnět, sprint se změnou směru běhu a soubojové chování v situaci jeden na jednoho nebo Hromadné starty a souboje o více míčů, kde bylo snahou zlepšovat individuální techniku práce s míčem a reagovat na proměnlivé podmínky a v těchto podmínkách se rychle orientovat a rozhodovat.

    Kondiční cvičení s názvem Rychlostní hodinový ciferník je zaměřeno na startovní rychlost a jsou v něm kladeny nároky na hráče především v oblasti okamžité reakce, rychlosti okamžitého rozhodnutí a schopnosti se orientovatna přehuštěném prostoru, včetně reakce na další hráče, kteří provádí cvičení současně. Po hráčích požadujeme maximální intenzitu provádění.

  • Herním cvičením zaměřeným na nácvik herních situací dva na dva, včetně zakončení jsme se věnovali v cvičeních Diamantové řešení situace 2:2, které si klade za cíl naučit hráče situaci dva na dva (2:2), kdy obránci nejsou pouze v čelním postavení, ale útočníci mají převahu dva na jednoho (2:1) a druhý obránce vytváří tlak na útočníky zezadu nebo Dva na dva s výběrem místa, které hráče vede k různým způsobům nácviku přijmutí míče zády k brance soupeře a následné spolupráce se spoluhráčem a kreativní přípravě střelecké pozice.  

    Od hráčů v herním cvičení Zakonči a braň ve dvojicích vyžadujeme přímočarost a rychlost provedení vlastního protiútoku. Takové útočné činnosti totiž obvykle rozhodují důležitá utkání. U útočících i bránicích hráčů vyžadujme dohrávání herních situací až do úplného konce. V průběhu cvičení dbáme na schopnost hráčů přeorientovat se z útočné na ofenzivní činnost a schopnost prosadit se v situacích dva na dva (2:2).

  • Rozvoj herní rychlostní a krátkodobé vytrvalosti jsme se věnovali v herně-kondičních cvičeních Kondiční přeběhy se zakončením, ve kterém je vytrvalost rozvíjena herní formou v podobě kombinace, náběhu, vedení míče a zakončení na branku s brankářem nebo cvičení Rozehrání od brankáře a vyvedení míče, ve kterém se zaměřujeme na založení útoku a rozehrání útočné akce od brankáře a pohledu kondičního na  náběh středních obránců do prostoru vedle boků pokutového území a dynamické vyvedení míče směrem k brance soupeře. 

    Kondiční cvičení Kondiční stromeček s míčem a zakončením je organizováno proudovou metodou na prostoru celého hřiště, prakticky všichni hráči jsou neustále v pohybu, čímž u hráčů rozvíjíme rychlostní a krátkodobou vytrvalost specifickým-herním způsobem s míčem. Od hráčů vyžadujeme technicky perfektní provedení, správné načasování náběhů i přihrávek a to včetně koncentrace při únavě nastupující v průběhu cvičení.

  • Herně-kondičním cvičením, jejichž cílem je obnova a rozvoj kondičních, především pak rychlostně-vytrvalostních, schopností s míčem, kdy invazivnímu běžeckému zatížení předchází herní specifická činnost jsme se věnovali v cvičeních Velmi intenzivní fotbalová kombinace, ve kterém jde o kombinaci intenzivního běhu s míčem i bez něj a herní složky v podobě přihrávek, naražení, obhození a přijmutí míče, rozvíjet rychlostně-vytrvalostní schopnosti nebo Herní vytrvalost s kombinací, ve kterém hráči pravidelně střídají herní zatížení a zatížení běžecké, kombinované navíc s orientací v prostoru a obratností.

    Cvičení pojmenované Přihraj a vysprintuj v kruhu je cvičením zaměřeným na rozvoj rychlostní vytrvalostí herní formou, které je vhodné zařadit do tréninku v přípravných obdobích (letní/zimní), kdy má trénér obvykle k dispozici větší počet hráčů. Každý hráč se v jednotlivé akci zaměřuje na přihrávku, vedení míče nebo provedení naražení, aby poté změnil směr běhu a maximální intenzitou  doběhl na pozici hráče, kterému přihrával.  

  • Herně-kondičním cvičením a hrám, které je vhodné v tréninku využívat i v rámci přípravného období, jsme se věnovali například v herním cvičení Přijmutí míče a intenzivní práce s ním, které je extrémně kondičně náročné a svojí proměnlivostí a variabilitou se blíží zápasovým situacím, které umocňuje aktivně bránící a napadající obránce nebo Brazilský presink 2:2, ve kterém hráče učíme eliminovat napadání soupeře a pokračovat v útočné akci.  

    Cvičení s názvem Kondiční bago v šestiúhelníkumá svou kondiční i herní složku. Cílem týmu s míčem je udržet míč pod svou kontrolou především pomocí kombinace na jeden, dva doteky, s neustálým pohybem a správným výběrem místa před zapojením do kombinace. Cílem bránícího týmu, především dvojice jeho středových hráčů, je vytvořit na útočící tým takový tlak, aby bylo možné konstruktivně získat míč nebo donutit hráče s míčem chybovat a následně rozvinout vlastní kombinaci.    

  • Vícečetným soubojovým situacím jeden na jednoho (1:1) v jednom herním prostoru, často metodiky našeho fotbalu nazývaný jako řízený chaos, jsme se  věnovali již několikrát. Za připomenutí určitě stojí Hromadné starty a souboje o více míčů, ve kterém je reagovat na proměnlivé podmínky a v těchto podmínkách se rychle orientovat a rozhodovat se nebo cvičení 3x 1:1 na 3 malé branky, ve kterém je cílem u hráčů vypěstovat u hráčů schopnost úspěšně řešit - a také nebát se - řešit situace jeden na jednoho v přehuštěném prostoru.

    V herním cvičení pojmenovaném Soubojové situace 1:1 na branku v prostoru je snahou trenéra naučit hráče s míčem různým způsobům řešení mikrosituací jeden na jednoho na malém prostoru, kde se pohybují další protihráči. Hráči se musí v prostoru orientovat a vyhodnotit, zda je možné využít spoluhráče i protihráče pro vedení vlastní individuální akce. 

  • Taktickým cvičením se zaměřením na poziční hru a dobré poziční postavení, včetně zamezení zahrání průnikové přihrávky jsme se věnovali v cvičení Rychlé přihrávky v trojúhelníku na 3 branky, které v sobě kombinuje pro hráče zajímavou a zábavnou práci s míčem společně s intervalovým zatížením jednoho bránícího hráče. Trojice hráčů, kteří jsou v trojúhelníkovém postavení, se rychlou kombinací pokouší vstřelit branku, bránící hráč má za úkol svým dobrým pozičním postavením tomu zabránit. 

    Herně-kondiční cvičení má název Vykrývání prostoru v trojúhelníku, zaměřeno je na nácvik vykrývání prostoru u bránících hráčů a jejich schopnost anticipovat další vývoj kombinace trojice protihráčů. Snahou trenéra by mělo být naučit bránícího hráče vykrývat prostor za sebou, dobrým pozičním postavení zamezit zahrání kolmé průnikové přihrávkyskrz středový trojúhelník. Cílem je naučit bránícího hráče efektivně se přesouvat do správného pozičního postavení.

  • Rozvoji herní kondice pomocí míče jsme se od začátku roku věnovali v cvičeních Kondiční tandem na polovině nebo Opakovaný vytrvalostní tandem se zakončením, kde se vyváženě kombinoval rozvoj herní a kondiční složky.
     
    Cvičení s názvem Kondiční vedení míče s trojúhelníkem klade důraz na intenzivní vedení míče, práci s ním, rychlost provední a dynamicku práce, což podporuje rozvoj specifické rychlostní vytrvalosti a doplňuje herní činnosti během se změnami směru.
     
    Po hráčích požadujeme dobrou orientaci v prostoru, přehled o volných hráčích, kterým je možné přihrát a vyražení po odehrání míče. 
  • Rychlostně-obratnostní cvičení s názvem Reaguj a vyraž navazuje na problematiku rozvoje rychlostních schopností fotbalistů a měl by být inspirací pro obměnu cvičení při rozvoji rychlosti, reakce a koordinace, této problematice jsme se věnovali v rámci aktuálního tématu v článku s názvem Rozvoje rychlostních schopností hráčů fotbalu
     
    Cvičení je určeno pro všechny věkové kategorie od přípravek po dospělé. Cvičení je nutné zařadit na začátek hlavní části tréninku, kterému musí předcházet důkladné rozcvičení. Cílem je zaměřeno na rozvoj vyražení, reakce na vnější podnět, sprint se změnou směru běhu a soubojové chování v situaci jeden na jednoho. Po hráčích požadujeme maximální intenzitu provedení, současně je třeba striktně dbát správného poměru intervalu zatížení a odpočinku. 

  • Na stránkách trenérského portálu www.trenink.com přinášíme první ze série her a cvičení vhodných pro probíhající přípravné období. Autorem cvičení je trenér Jiří Formánek, který hru pojmenoval Kondiční držení míče s častým přenášením.

    Cílem kondiční hry je rozvíjet u hráčů herní vytrvalost specifickou (herní) formou, to vše zajištěno aerobním (oxidativním) metabolismem, podobně jako Kondiční centry na polovině.  Zaměřujeme se na to, aby hráči byli v neustálé rotaci, měli dobrý výběr místa a nabízeli podporu hráči s míčem.  Při převzetí mče v zóně se bránící tým soustředí na vytváření presinkových situací.

    Hru zařazujeme do hlavní nebo závěrečné části tréninkové jednotky. Je vhodná jak pro mládežnické týmy, tak pro dospělé. Intenzitu zatížení regulujeme velikostí herního prostoru a počtem hráčů.

  • V období přípravného období obvykle bývá prostor pro větším objem tréninku, které jsou reprezentovány větším počtem tréninkových jednotek, které mohou být zaměřeny na rozvoj rychlostní a krátkodobé vytrvalosti a to může probíhat buď bez míče nebo s míčem. Herně-kondičním cvičením s míčem jsme se věnovali v Kondiční přeběhy se zakončením, ve kterém se rozvíjí rychlostně-silové schopnosti hráčů, které jsou rozvíjeny herní formou v podobě kombinace, náběhu, vedení míče a zakončení na branku s brankářem nebo Kondiční hra 6:3 se střelbou, ve kterém je cílem, aby napadající hráči pracovali v časovém intervalu s maximální intenzitou.

    Herně-kondiční cvičeni s názvem Fotbalová rychlostní vytrvalost pomocí tandemových náběhů, které je určeno nejen pro zimní nebo letní přípravné období, se zaměřuje nejen na rozvoj rychlostní vytrvalosti, rychlosti lokomoce a okamžité akcelerační rychlosti po odehrání míče, ale také na rychlost a plynulost spolupráce čtveřice hráčů při tandemovém náběhu hráče z hloubky pole. Obvykle krajního obránce.   

  • Herně kondičním cvičením, které v sobě kombinují jak herní nebo soubojovou složku a složku kondiční jsme se věnovali v cvičeních Kondiční souboje 1:1 na 5 branek s nahrávači, ve kterém permanentně probíhají soubojové situace jeden na jednoho (1:1) s cílem provést míč pod kontrolou pokud možno co největším počtem branek nebo v cvičení Dva souboje 1:1 bez branek s 8 nahrávači, ve kterém dbáme na odolnost hráčů v soubojových situacích, důsledné krytí míče a v opačném případě o pokusy konstruktivního odebrání míče.

    Cvičení s názvem Přijmutí míče a intenzivní práce s ním je inspirováno tréninkem španělského fotbalovým klubem Rayo Vallecano de Madrid, cvičení je možné zařadit do týmového nebo skupinového tréninku. Případně pro hráče, kteří v utkání střídali, neměli takové tréninkové zatížení nebo se vrací po zranění.  

  • Řešení mikrosituací před brankou, v prostoru uvnitř a v okolí pokutového území, obvykle rozhodují o úspěchu či neúspěchu v utkání. Nácviku řešení soubojové mikrosituace dva na dva (2:2) jsme se věnovali v několika cvičeních. V cvičení Orientace v soubojích před brankou jsme se vedle finálního zakončení útočné akce zaměřili také na přijmutí míče, vyhodnocení herní situace, především z pohledu bránícího hráče a způsobu vyřešení situace 1:1, 2:1 nebo 2:2. Herní cvičení Přeskakovaná v kruhu 2:2 je zajímavé především tím, jakou variabilitu možných řešení přináší.

    Tréninkové cvičení pojmenované Dva na dva s výběrem místa má hlavní přínos v tom, že hráče vede k různým způsobům nácviku přijmutí míče zády k brance soupeře a následné spolupráce se spoluhráčem a kreativní přípravě střelecké pozice v situaci dva na dva (2:2) v bezprostřední blízkosti branky soupeře. Hráč, který jako první přijímá míč se musí vyrovnat s presinkem napadajících proti hráčů. 

  • Na stránkách fotbalového trenérského portálu jsme zaměřili celou řadu cvičení, které byly určené na rozvoj střelby, respektive zakončení po předchozím kondičním zatížení. Kondiční střelba po naražení v prostoru je zaměřeno na několik po sobě následujících a opakujících se herních činností jednotlivého hráče, ale primárně je cvičení určeno pro rozvoj kondice herní formou, včetně zakončení po předchozím zatížení nebo Zátěžová střelba středem hřiště, ve kterém hráči intenzivně vedou míč, případně běh bez míče s následným odpočinkem v podobě chůze a statického postavení. 

    Název první části kondičně-střeleckého cvičení je Zátěžová střelba na dvě branky. Cílem cvičení je, aby si hráči vypěstovali pocit jistoty při zakončení levou i pravou nohu z prostoru pokutového území, kterému předchází delší intenzivní běžecký úsek, se změnami směru běhu nebo souboj v prostoru před pokutovým územím.

  • "Spojení a správné vyvážení herní a kondiční složky je důležité u každého cvičení, které trenéři zařazují do tréninku, tím spíše, když se jedná o přípravné období. Navíc je třeba - i u cvičení, které primárně cílí na rozvoj kondice - vycházet a inspirovat se ze situací, které mají svůj obraz v herních situacích a utkání," říká autor dnešní příspěvku, který se zaměřuje na nácvik vytváření presinkových situací, podobně jako v cvičení Přihraj si míč a projdi skrz branku, které u hráčů rozvíjí schopnost rychle reagovat na přihrávku do prostoru, schopnost rozhodovat se a v závislosti na vývoji herní situace i své rozhodnutí měnit. 

    Herně-kondiční cvičení s názvem Agresivní napadání 3:3 na dvě brankyje možné využít jak v přípravném období, kde akcentujeme kondiční složku, tak i v soutěžním období, kde se více zaměřujeme na způsob řešení presinkových situací. Cílem cvičení je rozvoj kondiční složky výkonu, který je spojen nácvikem napadání a snahu o rychlé zakončení akce.

  • "Schopnost rozehrávajícího týmu vyrovnat se s vysokým postavením týmu bez míče a vytvářením agresivních presinkových situací od soupeře, společně s bezpečným založením útoku od brankáře a vyvedení míče do středu hrací plochy z vlastního pokutového území,je dovednost, kterou si všichni hráč musí osvojit, pokud je cílem týmu hrát útočný kombinační fotbal, bez zbytečných dlouhých nakopávaných míčů," říká autor dnešního článku.

    Herním cvičení má název Vyvedení míče pod tlakem a jeho cílem je naučit hráče rozehrávající útočnou akci od vlastního brankáře, kteří jsou v držení míče, vyrovnat se s tlakem soupeře a vyvést bezpečně míč skrz vyznačené zóny a využít své početní převahy v prostoru vlastního pokutového území. Napadající tým se snaží svým dobrým pozičním postavením, agresivním přistupováním k hráčům soupeře a konstruktivním odebráním míče získat ho a okamžitě zakončit akci a potrestat špatnou rozehrávku soupeře.

  • Kondičním intervalovým hrám jsme se věnovali v cvičení Intervalová hra 2:2 s nahrávači, která je snadno modifikovatelná, například změnou postavení nahrávačů, počtem nebo umístěním branek nebo Intervalové souboje 2:2 s finální přihrávkou, ve které klademe  důrazem na výběr místa, který musí předcházet finální přihrávce před zakončením. 

    Herně kondiční cvičení pojmenované Opakované přečíslení 3:2 s nahrávači je zaměřené na nácvik řešení herní mikrosituace tři na dva (3:2), ve které se dvojice útočících hráčů pokouší s využitím nahrávače vytvořit přečíslenía podle varianty cvičení zvolit zakončení do malé branky nebo provedení míče průchozí brankou. Po hráčích požadujeme nápadité a překvapivé řešení situací, které současně mají šanci na úspěch. 

  • Rozvoji kondice, vytrvalostně-silových schopností formou herních cvičení jsme se věnovali v cvičeních Zátěžová střelba středem hřiště, ve kterém hráči provádí intenzivní vedení míče, případně běh bez míče s následným odpočinkem v podobě chůze a statického postavení nebo herně-kondiční cvičení Rozehrání od brankáře a vyvedení míče,  které v sobě spojuje jak herní složku v podobě rozehrání útočné akce od brankáře, tak složku kondiční v podobě náběhu středních obránců do prostoru vedle boků pokutového území, tak i následné dynamické vyvedení míče směrem k brance soupeře, 

    Herně-kondiční cvičení s názvem Kondiční přeběhy se zakončením, pro které využijeme celou velikost hrací plochy, klade důraz na kondiční stránku cvičení, respektive na obnovu a rozvoj rychlostně-silových schopnosti hráčů, které jsou rozvíjeny herní formou v podobě kombinace, náběhu, vedení míče a zakončení na branku s brankářem.

  • Kondičním hrám, které mají herně-fotbalovou podobu jsme se věnovali v článcích Hra 4:4 + 4 nahrávači v rozích, ve které je kladen důraz na orientaci v přehuštěném prostoru a schopnost komunikovat a předvídat vývoj kombinace, kterou je třeba vést pomocí krátkých přízemních přihrávek nebo Poziční hra 6:6+6 v trojúhelníku, která je určena pro 18 hráčů a díky svému počtu je vhodná pro přípravné období, kdy trenéři obvykle pracují s větším počtem hráčů.   

    Hra s názvem Aerobní kondiční hra 6:6+1 je inspirována tréninkovou hrou trenéra Erika ten Haga, kterou před působením v Manchesteru United slavil úspěchy v Ajaxu Amsterdam. Hra má herně-kondiční charakter a cílem je rozvoj herní vytrvalosti a aerobní kapacity hráčů formou průpravné hry na velkém s prostoru s menším počet hráčů.