• Kombinačním cvičením zaměřeným na kombinaci na třetího, výběr místa od hráčů aktivně i pasivně zapojených do kombinace, technice přijmutí a převzetí míče, komunikaci a spolupráci jsme se věnovali v cvičeních Kombinace na třetího s rotací, ve kterém se zaměřujeme na nácvik časování přihrávek, náběhů a uvolnění při kombinaci po zemi a výměny místa se spoluhráči nebo cvičení Nahraj na třetího a uvolni se do prostoru, ve kterém je cílem nácvik jednoduché kombinace pomocí přízemních přihrávek na krátkou a střední vzdálenost, s důrazem na výběr místa před zapojením se do kombinace.

    Herní cvičení s názvem Kombinace na třetího v trojúhelníku navozuje zápasovou situaci 4:3 ve středu hrací plochy, ve kterém má tým v držení míče početní výhodu 4:3 a cílem je udržet míč pod svou kontrolou, pomocí přízemní kombinace a kombinace na třetího. Po hráčích, kteří nejsou v aktuálním držení míče požadujeme pohyb, správný výběr místa a snahu aktivně se zapojit do kombinace.

  • Herně-taktickým cvičením zaměřeným na spolupráci středových záložníků, v různých systémech rozestavení, jsme se věnovali v cvičeních Spolupráce ve středu hřiště a otočení hry, ve kterém je cílem nácvik kombinace, spolupráce a rotace středních záložníků, po které následuje otočení a změnu těžiště hry nebo cvičení Kombinace záložníků v diamantu, ve kterém se zaměřujeme na nácvik přípravné kombinace a části postupného útoku ve středu hrací plochy mezi rozehrávajícím hráčem a dvojici středových hráčů.  

    Cvičení s názvem Kombinace záložníků ve středovém trojúhelníku 4+2:3 si za cíl klade nácvik kombinační spolupráce mezi trojicí středových záložníků, hrotovým útočníkem a dvojici krajních, křídelních hráčů. Podle zvolené varianty cvičení je snahou využít početní převahu a udržet míč bezpečně pod svou kontrolou, před přenesením hry do jiného těžiště nebo zakončení v podobě využití křídelních hráčů nebo zahrání průnikové přihrávky.  

  • Nácviku zahrání průnikových přihrávek, správného načasování náběhu hráče na kterého směřuje míč a přijmutí míče jsme se věnovali v cvičeních Rotace s průnikovou přihrávkou, včetně nácviku rotace hráčů v situacích v pomyslném hráčském středovém trojúhelníku nebo Průniková přihrávka středem hřiště, ve kterém záložníci zahrávají průnikovou přihrávku na útočníky, případně do volného prostoru.

    Název cvičení Načasování průnikové přihrávky za obranu prakticky vystihuje obsah tréninkového cvičení, které je zaměřeno na nácvik náběhu, naražení míče na hráče v hloubce pole, zahrání průnikové přihrávky a načasování náběhu spoluhráče. Následně se hráči musí soustředit i na zakončení, které je vyústěním celé akce.   

  • Průpravným hrám a herním cvičením na založení útoku jsme se věnovali ve hře 7+1:7+1 se středovým čtvercem, ve které hráče vedeme k rozehrávce postupného útoku přes středového záložníka, který je pod tlakem soupeřových hráčů ve středu pole a okamžitě musí změnit těžiště hry nebo herní cvičení Vyvedení míče pod tlakem, ve které je cílem naučit hráče rozehrávající útočnou akci od vlastního brankáře, vyrovnat se s tlakem soupeře a vyvést bezpečně míč skrz vyznačené zóny a využít své početní převahy v prostoru vlastního pokutového území. 

    Herně-taktické cvičení s názvem Spolupráce stoperů a trojice středních záložníků je zaměřeno na nácvik založení útočné akce od středních obránců a s využitím trojice středových záložníků, kteří se ve středovém, přehuštěném prostoru musí prosadit v herní mikrosituaci tři na tři (3:3). Útočící tým si musí přípravnou kombinací připravit takovou pozici, aby se dokázal prokombinovat středem hrací plochy. Bránící trojice vytváří na hráče s míčem maximální tlak.  

  • Cvičením zaměřeným na nácvik spolupráce středových hráčů, včetně kombinace, rotace hráčů a přenesení hry jsme se věnovali v cvičeních Kombinace záložníků v diamantu nebo Rotace a výměna pozic středních záložníků, ve kterém se soustředíme na nácvik rotace středních záložníků, kteří ve trojici nastupují v herních systémech v rozestavení 4:3:3, 4:2:3:1, 5:3:2 nebo 3:4:3. 

    Jednoduché technicko-taktické cvičení s názvem Spolupráce ve středu hřiště a otočení hry je určeno jak pro rozcvičení v úvodu tréninku, tak hlavní část tréninku, v závislosti především na věkové kategorie, ale i výkonnostní úrovni. Cvičení má 12 variant, je velmi variabilní od jednoduchých po složitější varianty. Vyspělejší a starší týmy cvičení zařadí spíše do průpravné části, mladší kategorie jako hlavní náplň tréninku.

  • Spolupráci hráčů středové řady jsme se na www.trenink.com věnovali v cvičeních Rotace a výměna pozic středních záložníků nebo Přihrávky a rotace v trojúhelnících, které je určeno pro čtyři hráče, je možné ho využít jak pro rozcvičení nebo jako část hlavní náplně tréninku pro nácvik kombinace.

    Kombinační cvičení Přímočarý útok středem je určeno pro skupinový trénink, buď jako součást rozcvičení nebo pro taktický trénink skupiny záložníků. Po hráčích požadujeme přímé vedení kombinace, hru na jeden dotek a rotaci na jednotlivých pozicích.  

  • Nácviku kombinace pro záložníky jsme se věnovali v taktických cvičeních Rotace a výměna pozic středních záložníků nebo Rotace s průnikovou přihrávkou, ve kterém šlo především o nácvik rotace středové trojice hráčů a přípravné kombinace těchto hráčů a zahráním průnikové přihrávky na nabíhajícího hráče.

    Taktické cvičení Kombinace záložníků v diamantu je určeno pro nácvik spolupráce středových záložníků, defenzivního a ofenzivního, při vedení postupného útoku středem hrací plochy, pomocí několika krátkých přihrávek, naražení a uvolnění se do volného prostoru. Po hráčích požadujme správné časování přihrávek i náběhů.

  • Nácviku postupného útoku, který je zakončen zakončením hráče nabíhajícího z pozice středního záložníka jsme se věnovali v cvičeních Střelba po tandemu z hloubky pole nebo Postupná kombinace středem se zakončením, které je určeno pro skupinový trénink, ideálně pro záložníky a útočníky

    Cvičení s názvem Kombinace středem se zakončením je určeno na nácvik postupného útoku, spolupráce mezi středovou řadou a útočníky při útočné kombinaci, která se pokouší obranu soupeře překonat středem hrací plochy. Zakončující útočník má střelbu stíženou přítomností pasivně bránících tréninkových figurín, které však může využit pro "schování" střely před brankářem.  

  • Taktických cvičením, které jsou zařazeny do průpravné části tréninku a jsou prvním krokem pro taktický trénink jsme se věnovali v cvičeních Spolupráce křídelního hráče a útočníků, ve kterém se zaměřujeme na chování dvojice útočníků v situaci, kdy míč má krajní záložník a nebo Přípravná kombinace při postupném útoku, které hráče připravuje na nácvik kombinace a postupného útoku během tréninku.   

    Taktické cvičení Založení útoku od středních záložníků je vhodné zařadit jako rozcvičení a zapracování hráčů před vlastním taktickým tréninkem. Cvičení je určeno pro týmy hrající s trojicí středních záložníků, obvykle hrajících v rozestaveních 4:3:3, 4:2:3:1 nebo 4:1:4:1, pro nácvik přízemní kombinace, přenesení hry a spolupráce mezi útočníky a záložníky.       

  • Spolupráci krajních hráčů, obránců, záložníků i křídelních útočníků, jsme se věnovali v cvičeních Uvolnění krajního obránce na křídle nebo čtvrtá část seriálu Spolupráce na kraji hřiště která je zaměřena na výměnu místa, tandemový náběh a pohyb středového hráče do křídelního prostoru. 

    Pět variant cvičení Uvolnění krajního hráče u autové čáry, které jsou určeny pro 6 hráčů, je určeno pro nácvik spolupráce krajních obránců a záložníků, s důrazem na výběr místa, uvolnění se do volného prostoru a načasování přihrávek i náběhu.  

  • Cvičení seriálu s názvem Zakončení po přijmutí míče zády k brance jsou určena především pro útočníky a záložníky. V cvičeních se zaměřujme především na pohyb hráče před přihrávkou na něj, na přijmutí míče od spoluhráče, navedení míče do střelecké pozice a zakončení po vedení míče, případně zakončení prvním dotekem přímo z přihrávky. Jak říká autor seriálu: "Zakončení akce není pouze samotná střelba, ale také schopnost hráčů míč přijmout a vytvořit si výhodnou střeleckou pozici správným navedením míče." 

    V cvičení po hráčích požadujeme efektivitu v zakončení, protože ve velké většině případů probíhá z prostoru pokutového území, odkud padá nejvíce branek. Cvičení zařazujeme do hlavní nebo závěrečné části tréninku. Při úpravě velikosti herního prosotru je možné cvičení využít i v tréninku přípravek a mladších žáků

  •  Rotací hráčů, se zaměřením na výměnu místa u záložníků, jsme se zabývali v cvičení Rotace s průnikovou přihrávkou, kde hlavním cílem bylo zahrání průnikové přihrávky na nabíhající hráče. Pro mladší věkové kategorie je určeno cvičení Přihrávky a rotace v trojúhelnících, kde nám šlo o rotaci hráčů v trojúhelnících.  

    Cvičení s názvem Rotace a výměna pozic středních záložníků je určeno jak pro trojici středových záložníků, tak pro hráče zahajují kombinaci, stejně jako pro hráče, kteří jsou na konci postupně vedené přízemní kombinace.

  • Efektivita spolupráce útočníků a záložníků často rozhoduje o tom, zda týmové útočné snažení bude zakončeno vstřelením branky. Věnovali jsme se tomu v cvičení inspirovaném tréninkovým cvičením španělského klubu Villarreal CF Centr, zakončení a sprint zpět nebo v cvičení Zakončení útočné akce křídelním hráčem, kde bylo cílem naučit křídelní hráče seběhnout si na útoční polovině do hloubky pole pro přízemní přihrávku od krajního obránce, míč přijmout, otočit se s ním a navést ho směrem k hrotovému útočníkovi. 

    Cvičení s názvem Zakončení po kombinaci a seběhnutí křídelního hráče je zaměřeno na nácvik přijmutí přihrávky útočníkem zády k brance soupeře, jednoduché kombinace s křídelním záložníkem a zakončení útočné akce ze střelecké pozice, která je ze strany branky.

  • Spolupráce krajních a křídelních hráčů je často řešena formou tandemového náběhu útočícího hráče z hloubky pole, naposledy jsme se nácviku věnovali v cvičeních Tandemy v pětici nebo Tandemy při rozcvičení, ve kterém po hráčích požadujeme, aby se koncentrovali na správné načasování přihrávek, stejně jako načasování tandemových náběhů.

    Cvičení s názvem Tandemy pro krajní obránce a záložníky je určeno pro rozcvičení ve skupině šesti hráčů, cvičení v sobě kombinuje vedle všech základních herních činností také taktické a poziční chování krajních nebo křídelních hráčů při tandemovém náběhu

  • Postupný útok středem hrací plochy a zakončení útočné akce náběhem středního záložníka z hloubky pole jsme popisovali v taktickém cvičení Vedení útoku a zakončení z hloubky pole nebo Založení útoku od středového hráče, ve kterém krajní obránce uvolní prostor pro přihrávku, s následným variabilním řešením situace, podle postavení bránících hráčů a spoluhráčů. 

    Taktické cvičení Zakončení po tandemu středního záložníka je zaměřeno na vedení útoku středem hrací plochy. Útočná kombinace, která je zakončena tandemovým náběhem středního nebo defenzivního záložníka z hloubky hrací plochy a je zakončena střelbou z prostoru pokutového území.

  • Přijmutí míče rozhoduje u útočníků o tom, jak bude zakončena útočná akce a především v prostoru pokutového území je důležité se zaměřit trénink na prvního doteku. Cvičením se zaměřením na zakončení jsme se věnovali v článcích Opakované přihrávky, vyvedení a zakončení nebo Zakončení postupného útoku podhrotovým hráčem.   

    Cvičení s názvem Kombinací si připrav zakončení z boku je zaměřeno na spolupráci záložníků a útočníků, nácvik přijmutí míče, přípravné kombinace a finální uvolnění krajního hráče před zakončením z prostoru boku pokutového území.

  • Kombinaci ve středu hrací plochy, s podobnou organizací jako tomu je v tomto cvičení, jsme se věnovali v prvním a druhém díle cvičení Kombinuj před střelbou, ve kterých hráče učíme včas si naběhnout a před zakončením navést míč do výhodné střelecké pozice.

    Cvičení s názvem Kombinuj před centrem je zaměřeno na schopnost středových hráčů připravit kombinací prostor pro předfinální přihrávku na nabíhajícího hráče v křídelním prostoru a zakončení nabíhajících hráčů po adresně centrovaném míči. Vedle dobře provedeného centru je třeba se soustředit na správný výběr místa a načasování náběhu.     

  • Kombinaci po zemi, na jeden dotek, ve středu hrací plochy jsme se věnovali například v cvičení Jednodoteková kombinace s podporou spoluhráčů nebo Průniková přihrávka středem hřiště, ve kterém je cílem naučit hráče především středové řady zahrát průnikovou přihrávku na útočníky.

    Cvičení s názvem Zakončení po sklepnutí a průnikové přihrávce se zaměřuje na průnikovou přihrávku na hrotového útočníka, sklepnutí na podhrotového hráče a přenesení hry na druhou stranu, kde nabíhá záložník z hloubky pole. V zakončení po hráčích požadujeme maximální efektivitu. 

  • V tréninkovém procesu nebo utkání prvoligových týmů jsme, při přípravě tréninkových cvičení, inspirovali například ve Zbrojovce Brno v cvičeních Střelba po naražení a po příčné přihrávce nebo Sled odskočení od soupeře, které se zaměřuje na opakované uvolnění obsazeného hráče do prostoru a přijmutí přihrávky.

    Cvičení pojmenované Zakončení útočné akce křídelním hráčem je inspirováno herní situací z prvoligového utkání FK Teplice - FC Fastav Zlín, které svou brankou rozhodl poprvé v základní sestavě hrající Žitný, který u autové čáry přijmul přihrávku, otočil se kolem obránce, aby si následně narazil míč s Vaněčkem a akci zakončil střelou na vzdálenější tyč.

  • Cvičení organizovaná proudovou metodou jsou mezi trenéry velmi oblíbená, za připomenutí stojí Obíhané narážečky nebo Dvě narážečky po příčné přihrávce, které je možno organizovat ve skupinách po šesti hráčích nebo v rámci týmového tréninku, když je tým rozdělen na dvě poloviny.

    Prozatím vyšly tři části seriálu s názvem Spolupráce na kraji hřiště, první, druhá a třetí díl a ve všech jsou hráči v neustálém zatížení. Čtvrtý díl je zaměřen na výměnu místa, tandemový náběh a pohyb středového hráče do křídelního prostoru.