• Herní cvičením, ve kterých hráči střídají útočení se zakončením s následným okamžitým přepnutím na bránění jsme se věnovali v cvičení Přepínej z útoku do obrany, ve kterém rozvíjíme schopnost rychle reagovat na vývoj herní situace, kdy po odehrání míče se musí okamžitě zapojit do bránění a pokusit se protihráči zakončit do malé přenosné branky nebo herní cvičení Souboj 1:1 se střelbou po výběru branky, ve kterém je cílem rychlé a kreativní řešení s využitím změny směru vedení míče. Bránící hráči se musí pokusit o konstruktivní odebrání míče a následnou střelbu ze střední vzdálenosti.

    Cvičení s názvem Zakonči a braň situaci 2:1 je pro obránce motivující tím, že před bráněním situace 2:1, v prostoru před pokutovým územím, zakončují svou vlastní individuální akci, aby se následně pokusil zabránit vstřelení branky přečíslení od soupeře. Důležitá je rychlost reakce bránícího hráče, který se musí okamžitě zorientovat v herní situaci.

  • Potřebujete inspiracia hledáte tipy na vánoční dárky pro své fotbalisty? Máte doma malého fotbalistu, fotbalového puberťáka nebo fotbalového fanatika a chcete je opravdu překvapit pod stromečkem? Žádný strach, není to tak složité vybrat vánoční dárky pro kluky, přítele nebo manžela, který jim udělá skutečnou radost.

    Je na Vás, zda chcete své nejbližší pod stromečkem opravdu překvapit, dáváte přednost praktickému dárku nebo chcete splnit vysněné přání malému fotbalistovi? Důležité abyste svým nejbližším udělali radost. A kdy jindy, než o Vánocích

    Máme pro Vás spousty tipů na zajímavé, užitečné, praktické ale i originální vánoční dárky pro malé i dospělé fotbalisty. Je jedno, zda dárek vybíráte pro syna, vnuka nebo manžela.

  • Herně-technickým cvičením se zaměřením na výběr místa, přijmutí míče a první dotek s ním, jeho následné ovládání a přenesení hry jsme se věnovali v cvičeních Přijmi míč, otoč se s ním a přihraj nebo Přijmi míč a přesně přihraj, je zaměřeno především na schopnost hráčů načasovat náběh a přijmout míč v pohybu proti přihrávajícímu spoluhráči, maximální důraz v cvičení musí dát hráči na první dotek s míčem.

    Zařazení cvičení s názvem Přijmi míč a otoč hru a zakonči do tréninku by mělo předcházet zařazení cvičení herního cvičení Přijmutí míče a souboj 1:2, ve kterém je jsou napadající hráči bez míče v početní převaze proti jednomu hráči s míčem, který se soustředí na vyřešení početně nevýhodné situace, s možností kreativního řešení a zakončení do více branek.  Po hráčích požadujeme koncentraci na výběr místa a první dotek s míčem 

  • Rozvoji herní kondice pomocí míče jsme se od začátku roku věnovali v cvičeních Kondiční tandem na polovině nebo Opakovaný vytrvalostní tandem se zakončením, kde se vyváženě kombinoval rozvoj herní a kondiční složky.
     
    Cvičení s názvem Kondiční vedení míče s trojúhelníkem klade důraz na intenzivní vedení míče, práci s ním, rychlost provední a dynamicku práce, což podporuje rozvoj specifické rychlostní vytrvalosti a doplňuje herní činnosti během se změnami směru.
     
    Po hráčích požadujeme dobrou orientaci v prostoru, přehled o volných hráčích, kterým je možné přihrát a vyražení po odehrání míče. 
  • Název herního cvičení, které je určeno především pro mladší věkové kategorie přípravek a mladších žáků, je Drsňák nebo bábovka. Cílem je naučit hráče řešit soubojové situace jeden na jednoho (1:1) několika možnými variantami, s maximálním důrazem na hráčovu možnost rozhodnout se pro své řešení, které však přináší i možné riziko neúspěchu. Podobně jako v cvičení Dvojnásobný hon na myšku, ve kterém od hráčů vyžadujeme schopnost rychle reagovat na pohyb svého vlastního soupeře.

    Cvičení navozující herní situaci jeden na jednoho je určeno především pro mládežnické kategorie, velice zábavným a často motivujícím může být i pro dorostence nebo dospělé. Obvykle zařazujeme buď do průpravné části nebo do hlavní části, což platí především pro mladší fotbalisty.

  • Tréninkovým herním cvičením, u kterých je cílem zlepšit schopnost hráčů vést a ovládat míč a dostat tým hráče kontrolujícího míč pod časovýi prostorový tlak jsme se věnovali v cvičeních Týmové vedení a naražení míče v prostoru nebo Nekonečný barevný slalom v prostoru, ve kterém u hráčů rozvíjíme schopnost rychle, technicky správně a efektivně na malém-přehuštěném prostoru ovládat míč.  

    Cvičení se jmenuje Týmové držení míče pod tlakem soupeře a je zaměřeno na nácvik vedení a ovládání míče oběma nohama, schopnost hráčů kombinovat, držet míč pod svou kontrolou a vytvářet presinkové situace v případně jednoho týmu. V případě druhého týmu pak udržet míč pod kontrolou s omezeným počtem doteků, důraz klademe na efektivní výběr místa po odehrání míče, snahu zapojit se do další kombinace a správné postavení těla před odehrání míče.

  • Týmovým průpravným hrám jsme se věnovali již několikrát, mezi ty které se již pomalu početně přibližují počtu 11:11 patří 8:8 na 1 a 2 dotyky s průnikovou přihrávkou, ve které jsme se zaměřovali na připravení takové herní pozice, aby se hráči mohli pokusit o přízemní průnikovou přihrávku na hrotového hráče nebo Hra 8:8 s častou střelbou na 4 branky a 2 brankáře, zaměřenou na časté zakončení na zmenšeném prostoru, ale v herních podmínkách, které se přibližují zápasovým situacím

    Tréninková hra s názvem 7+1:7+1 se středovým čtvercemdává trenérům nástroj, jak naučit hráče využívat k rozehrávce postupného útoku středového záložníka, který je pod tlakem soupeřových hráčů ve středu pole a okamžitě musí změnit těžiště hry a vést akci přes křídelní prostory. V přehuštěném prostoru hráče vedeme k tomu, aby si našli prostor pro přihrávku a dokázali míč přesně odehrát prvním dotekem. Hra má podporovat založení a rozvoj postupného útoku, bez dlouhých nakopávaných míčů na hrotové útočníky.

  • "Cvičení často zařazuji do první třetiny tréninku, do průpravné části tréninkové jednotky. Vedle nejmenších fotbalistů, kteří se učí vedle vedení a ovládání míče i vnímat pohyb ostatních hráčů na malém prostoru, se ale u něj dokáží dobře pobavit a odreagovat i dorostenci nebo dospělí fotbalisté," říká autor článku trenér Jiří Formánek.

    Článek s názvem Dvojnásobný hon na myšku navazuje na veleúspěšný příspěvek Chyť si svoji myšku, který je určen pouze pro dvojici hráčů, kteří se soustředí pouze na řešení situace jeden na jednoho. Podobně jako s názvem Chyť si svoji myšku v trojúhelníku, které je organizováno v trojúhelníku a mnohem více se zaměřuje na schopnost hráčů reagovat na pohyb soupeře.

    Cvičení klade hlavní důraz na individuální technické dovednosti hráčů, přítomnost soupeřů je nutí rychle pracovat s míčem, podmínkou je jeho dobré ovládání a požadována je koordinovaná práce s míčem. Hráče by mělo bavit a vést je nenásilnou formou ke zlepšování všech činností s míčem.

  • Čtenáři trenérského portálu  www.trenink.com si žádají stále více cvičení i pro nejmenší fotbalisty fotbalových školiček, předpřípravek a přípravek, kteří mají "zlaté období" pro trénink koordinace, vedení a ovládání míče. Přinášíme několik variant štafetových závodů s míčem u nohy, které mají jednoduchou organizaci a v rámci skupinového tréninku umožňují pracovat s různým počtem hráčů.

    Cvičení má název Štafetový slalom v trojúhelníku, cílem je nácvik vedení a ovládání míče ve slalomu uspořádaném v trojúhelníkovém tvaru. Všechny varianty cvičení probíhají na malém prostoru. 

    Tréninkové cvičení je určeno především pro mládežnické týmy (U5-U11), zařazujeme ho do úvodní, průpravné nebo hlavní části tréninkové jednotky, kde soutěživou formou hráče motivujeme k vlastnímu zlepšování.

  • První díl seriálu pojmenovaného Slalom 100x jinakse. zaměřuje na techniku práce s míčem, jeho ovládání, obratnost a koordinaci, ale také nenáročné soubojové situace. V cvičení vhodném pro dvojici hráčů se autor příspěvku zaměřil na zlepšení schopnosti ovládání míče při jeho vedení slalomovou drahou, včetně závěrečného zakončení do malé branky.

    "Schopnost hráčů ovládat míč v předem daných podmínkách postaveného slalomu je důležitým předpokladem ke zvládání technicky náročnějších situací do kterých vstupují spoluhráči a soupeři," říká trenér Jiří Formánek.

    Pokud cvičení použijete pro celý tým, je možné zařadit do úvodní nebo průpravné části běžného tréninku.

  • Cvičení pro úvodní a průpravnou část tréninku patří na mezi nejoblíbenější. Za připomenutí určitě stojí cvičení Fotbalová kombinace na malém prostoru nebo Pohraj si s míčem při fotbalovém rozcvičení, ve kterém je cílem, aby hráči byli v pokud možno nejčastějším kontaktu s míčem a měli prostor v krátkém časovém úseku přijmout míč, vyrazit s ním a měnit směr vedení míče, obhodit protihráče a po přihrávce vyrazit.
     
    Druhá část seriálu Vedení míče při rozcvičení volně navazuje na úvodní díl je určeno pro pětici hráčů do pole. Více jak první část je ve druhém díle kladen důraz na dynamické a správně technicky provedené vedení a ovládání míče.  

  • Tréninkové soutěže, které motivují hráče k lepšímu výkonu, jsme využívali v cvičeních Maximální sprint dvojice ve tvaru osmičky, které je vhodné pro trénink se zaměřením na rozvoj startovní rychlosti, explozivního vyražení, sprinterské rychlosti se změnou směru běhu nebo Otočení po rychlém vyražení a reakce spoluhráčů, které je pro hráče motivující a učí hráče rychle reagovat na pohyb spoluhráče, hráči kteří akci startují si sami rozhodují, jakým způsobem akci zahájí. 

    Rychlostní cvičení pojmenované Maximální rychlost práce s fotbalovým míčem ve štafetě svou soutěživou formou pomáhá hráče motivovat k maximálnímu výkonu v průběhu kondičního tréninku, s důrazem na technické provedení, které rozhoduje, zda hráči konkrétní skupiny budou úspěšní ve štafetovém závodě.

  • Trenéry jsme vždy upozorňovali, aby do tréninku zařazovali především ta střelecká cvičení, která jsou zaměřená na zakončení z prostoru odkud statisticky padá nejvíce branek jako například Pohotová střelba prvním dotekem nebo Střelba z hranice pokutového území, ve kterých bylo cílem nácvik přesnosti a efektivity střelby už pro nejmenší fotbalisty. 

    V střelecém cvičení s názvem Dvojitá střelba levou i pravou nohou klademe důraz na zakončení levou i pravou nohou v krátkém sledu po sobě. Cvičení simuluje situaci, kdy hráč střílí z prostoru před pokutovým územím po individuálním vedení míče a následně vyražený míč buď hned nebo krátkém okamžiku doráží, pokud možno druhou nohou.

  • Tréninkovým cvičením pro 1 hráče, které je možné zařadit do individuálního tréninku před přípravným obdobím, případně v době omezení v boji proti koronaviru, kdy není možné organizovat týmový nebo skupinový trénink, jsme se věnovali v cvičeních Kondice s míčem pro jednoho hráče nebo Trojúhelník s míčem u nohy (3.část), ve kterém je cílem rozvíjet u hráčů schopnost vést a ovládat míč na malém prostoru.

    Cvičení individuálního tréninku s názvem Přihrávky a vedení míče ve čtverci je určeno pro trénink fotbalistu v domácím prostředí. Cílem je rozvoj práce s míčem, techniky a přihrávek na malém prostoru. 

  • Tréninkové cvičení Obíhačka ve čtverci s přihrávkami je určeno především pro trenéry mládežnických týmů. V cvičení jsme se zaměřili na kvalitu, přesnost a načasování přihrávek, techniku práce s míčem a jeho ovládání a pohyb bez míče po jeho odehrání, podobně tomu bylo v cvičení Pohraj si s míčem při fotbalovém rozcvičení, ve kterém bylo cílem, aby hráči byli v pokud možno nejčastějším kontaktu s míčem a měli prostor v krátkém časovém úseku přijmout míč, vyrazit s ním a měnit směr vedení míče.

    Cvičení si pojmenování i základní princip vypůjčilo z oblíbené hry známé ze stolního tenisu. Vedle nácviku přihrávání se soustředí na schopnost hráčů okamžitě po odehrání míče reagovat pohybem a snahy zapojit se do další jednoduché kombinační spolupráce.

  • Rozvoji herní vytrvalosti a rychlostní vytrvalosti, které se obvykle nejčastěji věnujeme v průběhu přípravného období, jsme se věnovali v cvičeních Aerobní vytrvalost s narážečkami nebo Herní vytrvalost v obdélníku s míčem, které je určeno pro 8 hráčů a cílem je kombinovat kondiční složku běhu a vyražení bez míčem s herní složkou. 

    Herně-kondiční cvičení s názvem Zátěžová střelba středem hřiště v sobě kombinuje rozvoj herní a kondiční složky, v režimu střídavého zatížení. Hráči provádí intenzivní vedení míče, případně běh bez míče s následným odpočinkem v podobě chůze a statického postavení. Po několika zatíženích se hráč dostává na zakončení.

  • Rozcvičení na začátku tréninku, které probíhá s míčem a ve skupině 4 hráčů, jsme popisovali v cvičeních Pohraj si s míčem při fotbalovém rozcvičení a nebo Rychlé narážečky mezi trojicí protihráčů, které je inspirováno tréninkem z mládežnické akademie chorvatského fotbalového klubu GNK Dynamo Záhřeb

    Tréninkové cvičení Přihraj a vysprintuj za míčem je určeno pro fotbalové rozcvičení a zaměřuje se na pohyb hráčů, kteří si buď vymění pozice ve dvojici nebo postupně rotují po všech pozicích. Hráči mají ve všech variantách cvičení velký počet doteků s míčem, ať už při odehrání míče, při naražení nebo jeho vedení na delší úsek, často i se změnou směru běhu. 

  • Soubojovým situacím jeden na jednoho, ve kterých se hráči podle vývoje herní situace dostávají do pozice bránícího nebo útočícího hráče, jsme se věnovali v cvičeních Souboj zády k sobě nebo Osobní obrana s krytím míče 1:1 v prostoru, kde byl kladen důraz na orientaci v prostoru a nácvik jak se dostat konstruktivně k míči a odebrat ho, tak aby vše proběhlo  v rámci pravidel a nedocházelo k úmyslným a zbytečným faulům. 

    Herní cvičení s názvem Přepínej z útoku do obrany u hráčů rozvíjí schopnost rychle reagovat na vývoj herní situace, kdy po odehrání míče se musí okamžitě zapojit do bránění a pokusit se protihráči zakončit do malé přenosné branky. Od bránících i útočících hráčů požadujeme maximální intenzitu provádění, tak aby se cvičení v několika málo sekundách přiblížilo zápasovému zatížení. 

  • Šíření koronaviru COVID-19 a v návaznosti přijatá bezpečnostní a zdravotní rizika fakticky znemožnila, aby fotbalový trénink probíhal formou týmového tréninku a proto je třeba pracovat individuálně, formou individuálních cvičení a tréninků pro jednotlivé hráče nebo velmi malé skupiny hráčů. Cvičení je samozřejmě využitelné v tréninkovém procesu pro celý tým nebo jako součást přechodného období jako příprava na letnínebo zimní část přípravy.
     
    Herně-kondiční cvičení Kondice s míčem pro jednoho hráče navozuje zápasovou realitu, kdy hráč střídá okamžiky práce s míčem a bez něj, včetně střídavého zatížení a  zatížení různé intenzity. Cvičení, které má 6 variant,  je určeno pro všechny mládežnické věkové kategorie, nejčastěji bude používáno u mladších a starších žáků. Zpestřením může být pro  dorostence a dospělé.

  • "Vě všech mládežnických věkových kategoriích je třeba, aby hráči neustále pracovali na své individuální technice, především s důrazem na vedení a ovládání míče na malém prostoru, s častými změnami směru," říká autor individuálního cvičení pro jednoho hráče.
     
    Třetí část seriálu individuálních cvičení s názvem Trojúhelník s míčem u nohy má pět různých variant. Cílem cvičení, stejně jako v případě prvního a druhého dílu, je rozvíjet u hráčů schopnost vést a ovládat míč na malém prostoru, procházet skrz trojúhelník a okolo jeho vrcholů, zašlapovat míč a naopak technicky zvládnout jeho přijmutí.